Khenpo Nyima Gyaltsen Rinpoche z wizytą w Polsce

Sangha Drikung Samten Choling informuje, że w dniach 4-10 czerwca bieżącego roku po raz pierwszy do Polski przybędzie z wizytą Khenpo Nyima Gyaltsen Rinpoche. Rinpocze będzie można spotkać w Warszawie. O miejscu oraz programie wizyty zawiadomimy w późniejszym terminie. Na chwile obecną zapraszamy do zapoznania się z bogatą biografią tego nauczyciela oraz szkoły, z której wywodzi się on sam.

Khenpo Nyima Gyaltsen Rinpoche urodził się w 1976 r. w Sha, niedaleko Drikung w Środkowym Tybecie. Mając 9 lat przyjął schronienie od Ontrula Rinpoche. W wieku 11 lat zaczął naukę w klasztornej szkole Lho Lungkar w Kham, gdzie pod kierunkiem lamów Gongyama i Drugsinga przez 6 lat studiował rytualne praktyki. W wieku 12 lat przyjął pierwsze święcenia. Mając 18 lat o puścił Tybet i przybył do klasztoru Drikung, Jangchub Ling w Dehra Dun, w Indiach, gdzie złożył ślubowania mnicha przed J.Ś.Chetsangiem Rinpoche. Przez dwa lata studiował nauki Mahajany i Jednej Intencji pod kierunkiem Khenchena Konchoga Gyaltsena Rinpoche, jak również podstawowe nauki i pisma buddyjskie. Na południu Indii otrzymał wielką inicjację Kalaczakry od J.Ś.Dalajlamy. Następnie wyjechał do Biharu, gdzie przez 8 lat studiował główne pisma buddyjskie. W 1988 r. Khenpo otrzymał pełne święcenia mnisie od Mewa Khenchen Thubten Ozer Rinpoche. Następnie otrzymał ustny przekaz Kangyur Buddy od Choje Togden Rinpoche, jak również nauki roku świni, węża i małpy od J.Ś.Chetsanga Rinpoche. W 2002 r. J.Ś. Chetsang Rinpoche upoważnił Khenpo do nauczania mnichów w Kagyu College w Jangchub Ling, a w 2004 r. nadał mu tytuł Khenpo. Od tego czasu Khenpo kształci także tłumaczy z Zachodu. W 2006 r. Khenpo wrócił do swojego klasztoru Lungkar i w tamtejszej uczelni Jamyang Gatsel Ling przekazywał nauki Gampopy z Klejnotowej ozdoby wyzwolenia. W 2013 r. otrzymał tytuł Khenpo Thripa i od tego czasu podlegają mu wszystkie klasztory na uchodźstwie. Obecnie Khenpo Nyima Rinpoche przebywa w klasztorze Jangchub Ling w Dehra Dun w Indiach.

Linia Drikung Kagju Drikung (pisane również „Drigung” i rzadziej „Drikhung”) Kagju jest linią przekazu buddyzmu tybetańskiego, która podkreśla prymat praktyki zmierzającej do bezpośredniej realizacji natury rzeczywistości.

Jesienią spodziewamy się również w Warszawie JE Garchena Rinpoche. Dokładny termin wizyty jest jeszcze ustalany. Wiadomo już, że będzie to październik lub pierwsza połowa listopada.

Na stronach Sanghi Drikung Samten Choling można się dowiedzieć więcej o linii przekazu jak i o nauczycielach z tej tradycji.

Link do ceremonii intronizacji nauczyciela

Tagi: 
Khenpo Nyima Gyaltsen Rinpoche