Warsztaty z Moshe Cohenem w Wilanowie

11.10.2008, Wilanów

W imieniu Stowarzyszenia Buddyjskiego Kanzeon mam wielką radość zaprosić na spotkanie i warsztat z Moshe Cohenem, czyli Mr. Yoowho. Moshe jest instruktorem i nauczycielem clownady. Uczy clownowania zarówno zawodowców jak i amatorów, performerów i aktorów, a z ramienia organizaji Clowni Bez Granic pracuje w obozach dla uchodźców m.in w Gwatemali, Chiapas, i Południowej Afryce. Szkoli też wolontaruszy Dr. Clowna odwiedzających dzieci w szpitalach i hospicjach.

Dlaczego clownada?
Clownada uczy komunikowania się z własnym ciałem poprzez odrzucanie nawyku bycia Bardzo Poważnym Człowiekiem. Umiejętność lekkiego stosunku do siebie ułatwia prosty i bezpośredni kontakt z sobą samym, a dzięki temu również z innymi. Taki właśnie lekki stosunek do siebie wzbogaca środki naszej ekspresji, wyczula na reakcje innych i uczy, jak nawiązywać swobodny, pełen humoru kontakt z otoczeniem. Jednym słowem - uczy swobody w relacjach z innymi, jak i nami samymi.

Clownada - czy aby tylko?
W głębszym sensie clownada wprowadzi cię w szerszy wymiar ciebie i komunikacji ze światem. No bo kim jest clown? To Psikusant, Trefniś, Joker. A kim jest Joker jak nie wszystkim? Zastępuje w talii każdą kartę, może być wszystkim, może być kimkolwiek. Mądralą? Proszę bardzo! Śmieszkiem? Nie ma sprawy! Dzieckiem? A ileż to roboty! Królową? Pstryk - i jest królowa! Starczy jedna chwila i już jestem kim trzeba. Nie ma sztywnej tożsamości więc nie ma nic do stracenia i zawsze może właściwie reagować! Właściwie, czyli swobodnie, z zaufaniem, że ciało zawsze wie jak. Zupełnie jak Chaplin! Jego nieporadne ciało zawsze wiedziało w którą stronę uciekać, co robić i jak najpiękniej pokazać, że kocha. Z takiej postawy rodzi się głębsza duchowa mądrość ktora nas otwiera, uwrażliwia i uelastycznia. W niej odbija się piękno świata, emocje i wrażliwość niezatrute postawą Śmiertelnie Poważnego Człowieka. Dlatego pewnie naszym narodowym mędrcem jest Stańczyk. Błazen z dzwoneczkami.

Nie zabijajmy świata śmiertelną powagą! Bądźmy Jokerami, Trefnisiami i Stańczykami! Bądźmy sobą, czyli kimkolwiek. To nie żart, choć żartujemy bez ustanku.

 


Warsztat odbędzie się w naszym wilanowskim zendo w sobotę, 11 października. Zacznie się o godz 17.30 i potrwa do ok 20.30 (może się przedłużyć!) Koszt uczestnictwa to 140 zł. Po zakończeniu mały poczęstunek! Zalecany swobodny ubiór, swobodny nastrój i swobodny stosunek do świata.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres t2jg@wp.pl lub telefonicznie 606 742 025 (Tomek Jeżowski).

Więcej o Moshe i użyteczne linki na http://www.yoowho.org/performance/index.html . Znajdziesz tam galerię zdjęć i filmów.

Mapka dojazdu do Wilanowa na http://kanzeon.pl/wp/?page_id=10

Zapraszam serdecznie - Tomek Jeżowski (to nie moje buciaszki. Moje są bardziej czerwone)