Arya Sanghata Sutra po polsku

Czytanie Sutry, jej kopiowanie, przepisywanie, słuchanie, tłumaczenie na inne języki itd. przynosi niezmiernie wielką zasługę. Nawet zwierzęta jeśli ją słyszą są chronione przed kolejnymi narodzinami w niższych sferach egzystencji. Dlatego serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony gdzie oprócz pobrania tekstu można znaleźć wiele dalszych informacji: www.sanghatasutra.net.

Arya Sanghata Sutra pochodzi od Buddhy Sakyamuniego, który sam ją usłyszał od poprzedniego Buddhy. Do ok. VIII wieku była bardzo chętnie czytana i praktykowana. Przez ubiegłe jedenaście stuleci była wręcz zapomniana - oryginalny tekst sanskrycki uległ zagubieniu. Tylko jej tłumaczenia można było znaleźć w klasztorach Tybetu. W 1932, w Pakistanie odnaleziono w ruinach starej stupy sanskrycki oryginał i dokonano pierwszych tłumaczeń. Ok. 1990 roku Sutra dotarła do USA, gdzie przygotowano jej pierwsze wydanie. W 2002 roku Lama Zopa otrzymał kopię wydanej Sutry. Po jej przeczytaniu postanawia przepisać ręcznie całą Sutrę złotym atramentem na papierze o kolorze tęczy, z zamiarem umieszczenia jej w budowanej w Indiach stupie Buddy Maitrei. Do Polski trafia informacja o Sutrze w październiku 2005 poprzez mnicha Tenda z Nalanda - Klasztoru, który opiekował się relikwiami Buddhy podczas wizyty w Darnkowie i Warszawie. Przedstawił wielkie korzyści z jej czytania, przepisywania, wydawania czy słuchania i zachęcał do dokonania tłumaczenia na język polski. Polska wersja jest jedną z dalszych dwunastu wersji językowych.

Planowane jest wydanie Sutry. Zgodnie z życzeniem Lamy Zopy (FPTM) nie powinna ona być sprzedawana lecz bezpłatnie rozpowszechniana. Dlatego wydanie może odbyć się tylko dzięki darowiznom. W zależności od wielkości nakładu (500 lub 1.000 szt.) koszty druku wynoszą odpowiednio: 3.200 zł lub 4.800 zł.

Jeśli ktoś chciałby pomóc w opublikowaniu Sutry prosimy o darowizny na konto:

Związek Buddyjski Khordong
Bank PKO BP S.A. Kudowa Zdrój
90 1020 5112 0000 7902 0035 5347 - proszę podać cel: "Sanghata Sutra"

Pytania, propozycje jak i ofiarodawców prosimy o kontakt e-mailowy: [email protected] z zaznaczeniem dotyczy "SanghataSutra".

Serdecznie zapraszamy do współpracy i aktywności na rzecz Sutry.