TIBET HOUSE „ACALA”
telefon: +48 (22) 844-42-09,
e-mail: acala88@wp.pl;
www.tsering.wroclaw.pl/acala

oraz
galeria i restauracja wegateriańska Biosfera

WARSZAWA
al. Niepodległości 80
(wejście od ul. Odyńca)
ZAPRASZAJĄ W WARSZAWIE do Galerii BIOSFEERA NA:

CEREMONIĘ SYPANIA MANDALI TARY
26 luty – 3 marca 2007 r.
w godz. 10-18.00

W programie:

Ceremonię prowadzi mnich buddyjski z Tybetu — A-JAM

Mandale są symbolem doskonale czystego stanu ducha. Symbolika mandali — figur geometrycznych, barw oraz świętych sylab przedstawia drogę prowadzącą do przemiany destrukcyjnych uczuć w równowagę umysłu i serca.

Sypanie mandali wyraża symbolicznie budowanie pałacu z oknami i drzwiami skierowanymi na cztery strony świata. Na środku pałacu, w pięknej komnacie stoi tron, na którym siedzi TARA. Spotykamy się tam z TARĄ i otrzymujemy od Niej błogosławieństwa, które wypływają z Jej serca i umysłu, abyśmy mogli dzielić się nimi z innymi.

Po wielodniowym usypywaniu, gdy mandala jest skończona, następuje jej zniszczenie. Jest to symbol przypominający nam, że wszystko przemija, że nic nie jest trwałe. Część piasku z mandali zostaje rozdana wszystkim uczestnikom ceremonii. Trzymana w domu odrobina piasku z mandali przynieść ma pomyślność całej rodzinie. Resztę piasku wrzuca się uroczyście do rzeki płynącej do morza, aby poprzez wodę błogosławieństwo dobrych życzeń dotarło do jak największej ilości żyjących istot.

Sypanie mandali jest nie tylko przeżyciem duchowym, ale także bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym. W dawnych czasach osoby świeckie nie miały możliwości obserwowania sypania mandali, bo były one tworzone wyłącznie w klasztorach. Teraz, kiedy kultura tybetańska jest zagrożona, J.Ś. Dalaj Lama poprosił, by mandale były usypywane publicznie.