W programie:
Ceremonię prowadzi mnich buddyjski z Tybetu — A-JAM
Mandale są symbolem doskonale czystego stanu ducha. Symbolika mandali — figur geometrycznych, barw oraz świętych sylab przedstawia drogę prowadzącą do przemiany destrukcyjnych uczuć w równowagę umysłu i serca.
Sypanie mandali wyraża symbolicznie budowanie pałacu z oknami i drzwiami skierowanymi na cztery strony świata. Na środku pałacu, w pięknej komnacie stoi tron, na którym siedzi TARA. Spotykamy się tam z TARĄ i otrzymujemy od Niej błogosławieństwa, które wypływają z Jej serca i umysłu, abyśmy mogli dzielić się nimi z innymi.
Po wielodniowym usypywaniu, gdy mandala jest skończona, następuje jej zniszczenie. Jest to symbol przypominający nam, że wszystko przemija, że nic nie jest trwałe. Część piasku z mandali zostaje rozdana wszystkim uczestnikom ceremonii. Trzymana w domu odrobina piasku z mandali przynieść ma pomyślność całej rodzinie. Resztę piasku wrzuca się uroczyście do rzeki płynącej do morza, aby poprzez wodę błogosławieństwo dobrych życzeń dotarło do jak największej ilości żyjących istot.
Sypanie mandali jest nie tylko przeżyciem duchowym, ale także bardzo
ciekawym wydarzeniem artystycznym. W dawnych czasach osoby świeckie nie
miały możliwości obserwowania sypania mandali, bo były one tworzone
wyłącznie w klasztorach. Teraz, kiedy kultura tybetańska jest zagrożona,