film dokumentalny
Ten odcinek naszego serialu jest bardzo osobisty: prowadzący naszego cyklu, Wade Davis, udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu – po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Chce też zastanowić się, czy jest to ścieżka duchowego rozwoju, na którą sam mógłby wkroczyć. Podróż zaczyna się w klasztorze Thupten Choling, domu starego Trulshig Rinpoche, jednego z nauczycieli Dalaj Lamy. Rinpoche zabiera Wade'a w miejsce, gdzie niegdyś sam doznał oświecenia – na szczyt góry, do Sengye Phuk, czyli „Jaskini Lwa”. Naucza Wade'a o czterech podstawowych prawdach buddyzmu. Potem Trulshig Rinpoche przewodzi obchodom święta Mani Rimdu, ceremoniom mówiącym o konieczności współodczuwania z innymi, które odbywają się w Klasztorze.
Wade poznaje Matthieu Ricarda, francuskiego naukowca, który został mnichem, bo zrozumiał, że nauka mówi, co i jak się dzieje w życiu ludzi – ale nie odpowiada na pytanie „dlaczego”.
– Wiesz – mówi Wade. – Tu nie chodzi o żadne pseudo-mądrości. Mamy do czynienia z systemem myślenia, który liczy sobie dwa i pół tysiąca lat. Ma niezwykłą moc, bo całe miliony ludzi próbowały pojąć naturę istnienia i zapisać swoje przemyślenia w pismach, które stały się mapą, prowadzącą do wyzwolenia i mądrości.
– To dlatego korzystamy z nauki o umyśle. Dlatego, że dowodem na słuszność praktyk buddyjskich jest wewnętrzny spokój osiągany przez tych, którzy się im oddają.
Matthieu i Wade udają się do Solu Khumbu, rejonu Himalajów położonego
w cieniu Mount Everestu. Wezmą udział w niezwykłej audiencji u mniszki,
która od