Fundacja SAM DŻUB LING

www.sdl.tibethouse.pl

tel. 0-788-176-990; 0-22-773 1454   KRS: 0000304370; REGON: 141665411

nr konta Fundacji  87 1050 1038 1000 0023 3660 7243

 

Tibet House „ACALA“

www.tibethouse.pl

e-mail: acala88@wp.pl;  tel. 0-788-176-990

 

zapraszają

 

18-20 września 2009 r.

na

WYSTAWĘ RELIKWII BUDDYJSKICH

ŚWIĄTYNIA SERCA

 

Wśród relikwii m.in. relikwie Buddy Siakjamuniego, Buddy Kasyapy, Milarepy, I Karmapy, Lamy Atisha, Anandy

 

Otwarcie wystawy w PIĄTEK 18 września o godz. 15

W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ wystawa czynna w godzinach 10-19

Uroczystości otwarcia i zamknięcia wystawy uświetni pokaz tańców klasztornych Cziam w wykonaniu mnichów z klasztoru GADEN JANGTSE

 

W trakcie wystawy każdy może otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami Buddy Siakjamuniego

 

MIEJSCE WYSTAWY:

Społeczne Gimnazjum nr 20, WARSZAWA, ul. Raszyńska 22

 

 

WSTĘP WOLNY

 

W trakcie wystawy możliwe jest składanie darowizn na rzecz budowy Pomnika Maitreji – Pomnika Serca w Indiach

 

Błogosławieństwo Buddy

 

Z pełnej, miłującej dobroci, będziesz mógł osiągnąć wolność

Lama Zopa

 

Maitreya Heart Shrine Relic Tour to wystawa ponad 1000 świętych relikwii Buddy i innych mistrzów nauk buddyjskich, która podróżuje po świecie, aby połączyć ludzkie serca w imię pokoju. Jest to też niezwykłe wydarzenie, którego nigdy wcześniej nie można było doświadczyć, ponieważ te relikwie były ukryte głęboko w klasztorach buddyjskich, w posągach i wyjmowane jedynie w trakcie wielkich uroczystości. Teraz każdy może spotkać się z wielkimi mistrzami buddyjskimi oglądając tę wystawę. W przyszłości, w 2010 roku, relikwie te zostaną umieszczone we wnętrzu posągu serca, posągu przyszłego Buddy, Buddy Maitreya. Pomnik ten jest budowany w Kushinagar, stan Uttar Pradesh, w Indiach.

 

Czym są relikwie buddyjskie?

Z reguły mówiąc o relikwiach mamy na myśli coś martwego, nieożywionego i nie zawsze bardzo „pociągającego”, jak np. kości lub fragmenty zębów. W przypadku relikwii buddyjskich jest jednak inaczej. W momencie, gdy dokonuje się kremacji zwłok Mistrza, w popiele można znaleźć podobne do pereł kryształy. Tybetańczycy nazywają je Ringsel. Mają one wyjątkowy charakter, gdyż zawierają w sobie „esencję” osiągnięć mistrza na poziomie duchowym. Jego wewnętrzna czystość pojawia się właśnie w formie relikwii. Prawdziwi duchowi mistrzowie w trakcie swojego życia nie dyskutują na temat tego, który z nich ma większe osiągnięcia na drodze rozwoju duchowego, na drodze do oświecenia, który osiągnął większe zrozumienie, czym jest współczucie i mądrość. Dopiero relikwie, które pozostawia po sobie są namacalnym dowodem tego, iż Mistrz przed śmiercią osiągnął zrozumienie stanu współczucia i mądrości.

 

Jaka jest korzyść z oglądania relikwii?

Oglądanie relikwii, styczność z nimi daje unikalną możliwość nawiązania duchowego kontaktu z mistrzami buddyjskimi, którzy postanowili kiedyś, że będą pozostawiali relikwie po to, aby następne pokolenia mogły kontynuować pracę nad wychodzeniem z cierpienia wszystkich czujących istot a tam samym tworzyć szczęście i budzić swoje serca do bezwarunkowej miłości.

I tak, dzień po dniu ludzie czerpią emanującą z relikwii energię miłującej dobroci. Osoby praktykujące buddyzm, jak i te, które nie mają z buddyzmem nic wspólnego wielokrotnie wypowiadały się na temat tego, że przebywając w obecności relikwii odczuwały inspirację, uzdrowienie, łagodność.

 

Jakie relikwie możemy zobaczyć w trakcie wystawy?

Większość z nich to relikwie Buddy Siakjamuniego. W kolekcji znajdują się także relikwie Buddy Kasyapy, który żył przed Buddą Siakjamunim, a także Milarepy, Lamy Atisha, Nagarjuny, Anandy, I Karmapy, Yeshe Tsogyal i wielu innych mistrzów.

 

Jak należy okazywać szacunek relikwiom?

Wystawa jest skierowana do wszystkich ludzi, którzy chcą połączyć swoje serca w intencji pokoju i miłości na świecie. Skierowana jest do wszystkich niezależnie od ich przekonań religijnych i dlatego nie obowiązują w trakcie oglądania relikwii specjalne reguły. Prosimy jedynie o zachowanie należnego szacunku.

Osoby praktykujące buddyzm w trakcie tej wystawy zachowują tradycyjne podejście circumambulate, składają ukłony, ofiarowania i intencje.

Zapraszamy wszystkich, aby doświadczali obecności relikwii w najlepszy dla siebie sposób

 

W jakich krajach gościły relikwie?

Od momentu rozpoczęcia podróży po świecie w marcu 2001 r. relikwie (na ponad 100 wystawach) oglądali mieszkańcy USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, Mongolii, N. Zelandii, Rosji i Europy

 

 

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.maitreyaproject.org, a także w materiałach dostępnych w trakcie wystawy.