Jane Pathan Friedewald, jeden z naszych Nauczycieli z Berlina przysłała wiadomość o planowanym w Bodhicharya, buddyjskim centrum w Berlinie, kursie z Jego Eminencją Mingyur Rinpocze.
Jane przysłała krótką notę biograficzną Jego Eminencji a także krótkie objaśnienie czym jest shamatha i vipashyana. Oto one.
Jego Eminencja Mingyur Rinpocze był w jednej z poprzednich inkarnacji mnichem przy Buddzie Siakjamunim. W siódmym wieku n.e. odrodził się jako najstarszy syn króla Trisonga Detsena o imieniu Mutri Tsenpo i był jednym z 25 uczniów Guru Padmasambhawy.
Do reinkarnacji, które nastąpiły do dzisiejszych dni należy pięciu „znalazców skarbów” [tib. tertön] o imieniu i tytule Lingpa. Jako Namtschö Mingyur Dordże (1645-1667) wprowadził do tradycji Ningmapy praktyki Amitabhy i Dordże Dröllo. Stamtąd praktyki te przeszły do tradycji Karma Kagyü. Obecna siódma inkarnacja o imieniu Yonge Mingyur Dordże pojawiła się w Nepalu w 1976 roku pod postacią syna Tulku Urgyena Rinpocze i naucza buddyzmu w wielu częściach świata.
Więcej szczegółów patrz: www.mingyur.org/biography/mingyur-bio.html.
Mamy wyjątkową sposobność nauczyć się od początku medytacji „spokoju” bez rozproszenia i uzyskać „wgląd” oraz „wiedzę” [skt.: shamatha + vipashayana]. Dzięki radom Rinpocze będziemy mogli skorygować błędy i zaniedbania.
Jego Eminencja Mingyur Rinpocze będzie nauczał o spoczywaniu umysłu i głębokim wglądzie. Medytacja kojarzy się często z oczyszczaniem umysłu albo z techniką odprężania się. Tutaj jednak nie oto chodzi. Buddyjska medytacja nie jest zastrzeżona tylko dla niezwykle utalentowanych, którzy mogą osiągać stany mistyczne. Nie chodzi tu też oto, żeby pozbyć się aktywności umysłu. Medytacja jest zarówno środkiem albo procesem, jak i stanem, który z tego procesu może się narodzić. Jest to proces precyzyjnej, skoncentrowanej samoobserwacji, wymagający dyscypliny. Taka szeroko rozumiana uważność pozwala głęboko wniknąć w naturę obserwowanego obiektu. Poprzez ćwiczenie się w spokojnym spoczywaniu umysłu [skt.: shamatha, tib.: shi-ne] ostrożnie i delikatnie kierujemy naszą uwagę i obserwującą czujność na zewnętrzny lub wewnętrzny obiekt, rozwijając jednoupunktowiona koncentrację. Ta praktyka medytacyjna pozwala umysłowi uzyskać spokój i opanowanie.
Jeżeli naszym celem jest głębokie wniknięcie w obiekt obserwacji, potrzebujemy więcej, nie wystarcza skupiony umysł. Musimy zdobyć wiedzę i poznać właściwości obserwowanego obiektu, a potem badać go wnikliwie.
Ten drugi poziom ćwiczenia w buddyjskim piśmiennictwie określa się jako wgląd [skt.: vipashayana, tib.: lhak-tong].
W spoczywaniu w spokoju zajmujemy się utrzymywaniem koncentracji, nie pozwalamy umysłowi tracić przedmiotu medytacji z „oka” i w wyniku tego możemy osiągnąć jednoupunktowione skupienie umysłu. W praktyce wglądu natomiast istotne jest krytyczne badanie i analiza rzeczywistości prowadzona zarazem bez utraty jednoupunktowionego skupienia.
Jego Eminencja Mingyur Rinpocze będzie szczegółowo nauczał obu poziomów medytacji. Będziemy też razem medytować.
Adres:
Bodhicharya, buddhist centre for peace and understandingW centrum przyjął się zwyczaj, że nie pobiera się opłat za nauki. Zwykle stawiają skarbonkę i każdy wrzuca do niej tyle na ile mu kieszeń pozwala.
Noclegi zapewniają organizatorzy kursu u członków grupy buddyjskiej. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie, najpóźniej do 10 stycznia. Noclegi będą bezpłatne.
Co zabrać ze sobą? Poduszkę do siedzenia, śpiwór, karimatę, trochę suchego prowiantu, ceny są tu jednak wyższe.
Jego Eminencja Mingyur Rinpocze udziela nauk w języku angielskim. Jeżeli zajdzie potrzeba tłumaczenia nauk na język polski to podjął się tego zadania Łukasz Szpunar z Poznania.
W sprawie dodatkowych informacji proszę kontaktować się bezpośrednio z organizatorami Kursu.
Rozkład zajęć na kursie:
Jeżeli ktoś nie ma samochodu to najtaniej dojechać do Berlina przez Szczecin koleją. Bilet w obie strony kosztuje około 105.00 złotych i ważny jest przez cztery dni. Można też wykupić bilet w jedną stronę dla pięciu osób za podobną cenę. Przed wyjazdem proszę dzwonić na info PKP tel. 94-36, by upewnić się czy nie zaszły zmiany w rozkładzie jazdy i cenach.
Do Berlina jeździ też wiele minibusów za opłatą zbliżoną do ceny biletów kolejowych. Na ogół parkują przed głównym dworcem kolejowym w Szczecinie. Podaję tel. jednego z właścicieli: kom. 091 / 501 750 210 lub 696 025 253.
Gdyby zaszła potrzeba skorzystania z noclegu w Szczecinie to proszę kontaktować się z Ośrodkiem Szambhali w Szczecinie tel. 091/487 93 16. Opłata za jeden nocleg wynosi 20.00 złotych.
Jesteśmy w Berlinie: Do Kinzigstrasse możemy dojechać koleją podziemną [Ubahn] U5 do stacji Samariterstr., lub tramwajem nr 23, wysiadamy przy Wismarer Platz. Na każdej większej stacji kolei miejskiej rozdają darmowe mapki sieci. Dwugodzinny bilet na kolej miejską kosztuje 2.10 euro.
Do Berlina wyjeżdżam 19 stycznia i zostanę tam do rozpoczęcia kursu.
Podaję moje telefony: 091/462 72 64, kom. 500 364 938.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zapraszam do Berlina,
Jan Gęgało
Redakcja biografii i opis praktyk – Basia Chojnacka