Praktyka Czenrezig

Drodzy Przyjaciele!

Od kilku lat w Niemczech na terenie byłych obozów koncentracyjnych są organizowane medytacje buddyjskie. Pomysłodawcą i duszą całego przedsięwzięcia jest Jane Pathan Friedewald wieloletnia uczennica Czcigodnego Khenczen Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpocze. Jane wielokrotnie przyjeżdżała do Polski, aby nauczać nas dharmy według metod Khenpo Rinpocze.

Niedawno Jane zapytała nas czy byłaby możliwość zorganizowania medytacji na terenie Muzeum w Oświęcimiu. Odpowiedzieliśmy, że jak najbardziej. Rozmawiałem już w tej sprawie z dyrekcją Muzeum. Są oni otwarci na wszelkie rodzaje modlitw powszechnie uznanych religii. Poprosiliśmy Jane o przesłanie paru słów na temat idei jaka jej przyświeca. Oto one:Praktyka Czenreziga z naszymi Polskimi przyjaciółmi na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W praktyce Czenreziga zawarte są wszystkie metody umożliwiające rozwój współczucia. Współczucie jest korzeniem z którego powstają Buddha, Dharma i Sangha. Współczucie jest źródłem osiągnięcia niezwykłych właściwości umysłu: życzenie, postanowienie znalezienie środka i drogi by innych uwolnić od cierpienia.

Nasza Natura Buddhy wyraża się poprzez współodczuwanie. Jeżeli rozwijamy współczucie stosując autentyczne metody, będziemy spontaniczni, otwarci i w sposób bezwysiłkowy będziemy w stanie objąć współczuciem wszystkie czujące istoty, tak jak czyni to Buddha.

Ustaliliśmy z Jane termin praktyki na 29 kwietnia do 1 maja 2005.
Noclegi przewidujemy w schronisku szkolnym w Sławkowie-Niwie. Koszt noclegu za jedną noc wynosi około 26 złotych. Szczegóły o schronisku można uzyskać na stronie: www.schronisko.com.pl.
Chętni do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu proszeni są aby we własnym zakresie rezerwować i opłacać noclegi.
Do Oświęcimia będziemy dojeżdżać minibusem. Koszt łączny dla wszystkich od jednego kilometra wynosi 2 złote.

Pytania proszę przesyłać na adres: jgegalo@poczta.onet.pl lub dzwonić: 091 462 72 64

Serdecznie wszystkich zapraszam
Jan Gęgało