Mamy przyjemność zaprosić Państwa do poznania historii jednej z pierwszych udanych wypraw odkrywczych ze średniowiecznego świata Zachodniego do Azji i postaci naszego rodaka Benedykta, który był jednym z dwóch podróżników biorących w niej udział.
Będzie to opowieść o dwóch podróżach oddalonych w czasie o blisko 760 lat. Łączy je ten sam szlak a oddziela czas. Łączy przekonanie, że nie różnimy się bardzo od poprzedników. Dzieli wielkość świata, który ostatnio podobno ciągle się zmniejsza.
Wyprawa śladami Benedykta Polaka trwała 3 miesiące. Podróżnicy w składzie: Robert Szyjanowski, Zbyszek Panek, Jarosław Chwiałkowski, Paweł Kuśmierski i Zdzisław Antoniewicz przejechali samochodami terenowymi ponad 23 tys. km. Trasę wyznaczały badania naukowe nad średniowiecznym pierwowzorem i relacje Giovanniego Carpiniego i Benedykta Polaka. Szlak wiódł z Wrocławia przez Polskę, Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Mongolię w okolicę dawnego Karakorum, ówczesnej stolicy największego w historii imperium.
Jedna trzecia całego dystansu wiodła bezdrożami w terenach dzikich i zupełnie odludnych. Pokonanie tego szlaku jest dużym wyzwaniem również współcześnie, a wiele miejsc i terenów dokładnie odpowiada opisom sprzed ponad 7 wieków. Mamy nadzieję, że spotkanie i wystawa fotografii, która otworzymy tego dnia będzie okazją do spotkania się z tą wyjątkową historią i odbycia podróży w przestrzeni i czasie.