Książnica Pomorska i Centrum Kultury Japońskiej
zapraszają na prezentację:


"Chado - japońska ceremonia herbaciana"

10 października 2003, godz. 17.00
Książnica Pomorska, Sala pod Piramidą

Chociaż 'chado' (w dosłownym tłumaczeniu "droga herbaty") lub 'chanoyu', szerzej znane jako ceremonia herbaciana, owiane jest dla nas aurą wschodniego mistycyzmu, jego podstawowe założenie jest bardzo proste: grupa przyjaciół spotyka się aby spędzić wspólnie trochę czasu, napić się herbaty i oderwać od zgiełku, pośpiechu i problemów dnia codziennego. Zarówno wystrój pomieszczenia w którym odbywa się spotkanie, jak i używane przedmioty powinny stwarzać atmosferę spokoju i skupienia, która pomoże nam odnaleźć nasz własny wewnętrzny spokój i równowagę ducha.

Uprawa herbaty szczyci się w krajach Azji długą tradycją i Japonia nie jest tu wyjątkiem. Chińska zielona herbata pojawiła się w Kraju Kwitnącej Wiśni już w VIII wieku n.e., a od IX wieku Japończycy sami zajęli się jej uprawą. Wraz z napojem przejęto także różne sposoby jego przygotowania i podawania, które następnie ewoluowały i rozwijały się pod wpływem japońskich koncepcji estetycznych i filozoficznych, aby w XVI wieku ustalić się w formie którą znamy dzisiaj. Czanoju jak soczewka skupia w sobie najważniejsze elementy japońskiej kultury: można w nim odnaleźć zarówno elementy filozofii Zen i taoizmu, wpływy religii shinto i estetyki wabi (piękna w prostocie). Sen Rikyu (1522-1591), który stworzył obowiązujące do dziś zasady ceremonii herbacianej, określił również jej cztery najważniejsze elementy - wa (harmonia), kei (szacunek), sei (czystość fizyczna i moralna), jaku (spokój). Harmonia i szacunek są wartościami społecznymi, natomiast czystość i spokój osobistymi. Osiągnięcie pełni i równowagi pomiędzy tymi czterema elementami przyniesie nam wewnętrzną równowagę i spokój ducha. Dlatego dla Japończyków chado to nie tylko "żywa tradycja", ale jak wskazuje jego nazwa, przede wszystkim droga i sposób życia.

Ceremonia herbaciana przypomina nam o podstawowych wartościach. Oparta jest wprawdzie na bogatej tradycji filozoficzno-estetycznej, ale swoją prawdziwą siłę czerpie z prostych, bliskich każdemu człowiekowi czynności: spotkania z innymi ludźmi aby w spokoju wypić czarkę herbaty. Sen Rikyu powiedział : "Czanoju to tylko kwestia zagotowania wody i wypicia herbaty; nic więcej nie ma znaczenia."


Prezentację poprowadzi Japonka - Mayumi Ishii w asyście Anny Wiktorii Siewiery - adeptki chado w tradycji Domu Urasenke.


mahajana.net