W dniu 6 lipca 2005 roku obchodzone będą 70 urodziny Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy Tenzina Giaco, który jest głową państwa tybetańskiego i duchowym przewodnikiem dla wielu ludzi na całym świecie.
Z tej okazji Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu i Klub Gaja prowadzą akcję ratowania życia zwierząt, które miały trafić do rzeźni. Zwierzęta, jakie uda się nam wspólnie wykupić, znajdą bezpieczne, dożywotnie schronienie, w którym będą mogły służyć innym – np. w terapii dzieci.
Zwierzęta – zgodnie ze starą tybetańską tradycją – ratujemy w intencji długiego życia Dalajlamy oraz położenia kresu cierpieniom Tybetańczyków i wszystkich prześladowanych na całym świecie. Zapraszamy do włączenia się w działanie w tej intencji. Pieniądze na wykup zwierząt można wpłacać na konto Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu: 73 2130 0004 2001 0269 6656 0001 – z dopiskiem „zwierzęta Dalajlamy”.
Można również samodzielne wykupić ryby (np. w sieci marcpol – kg karpia kosztuje ok. 10 zł lub robaki ze sklepu wędkarskiego-akwarystycznego cena od 80 groszy do 3-5 zł za pudełko [robaki białe, ochotka, rosówki etc.]) i wypuścić je w tej intencji.
Jego Świątobliwość XIV Dalajlama urodził się 6 lipca 1935 roku w wiosce Takcer w północno-wschodnim Tybecie. Jego rodzice, ubodzy chłopi, nazwali go Lhamo Dhondrub. Dwa lata później, zgodnie z wiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów będących reinkarnacją Awalokiteśwary, Bodhisattwy Współczucia, który odradza się w tym świecie, by służyć wszystkim istotom. Jako Dalajlama otrzymał imię: Dzietsyn Dziamphel Ngałang Lobsang Jeszie Tenzin Gjamtso – Święty Pan, Szlachetna Chwała, Pełny Współczucia Obrońca Nauk, Ocean Mądrości. Tybetańczycy z reguły nazywają go Jiszin Norbu, Spełniającym Życzenia Klejnotem, lub po prostu Kundun – Obecnością.
Dziesiątego marca 1959 roku po 9 latach bezskutecznych prób nawiązania dialogu z chińskimi okupantami którzy w 1950 roku zajęli niepodległy Tybet Jego Świątobliwość XIV Dalajlama opuścił stolicę Tybetu Lhasę i udał się na emigrację do Indii.
Od 1960 roku siedzibą Dalajlamy i tybetańskiego rządu na wychodźstwie jest Dharamsala. W 1989 roku norweski Komitet Nagrody Nobla w uznaniu działań Dalajlamy na rzecz porozumienia pomiędzy narodami postanowił wyróżnić Dalajlamę POKOJOWĄ NAGRODĄ NOBLA. Komitet podkreśla fakt, iż w swej walce o wyzwolenie Tybetu Jego Świątobliwość prowadzi życie mnicha jeżdżąc po całym świecie z przesłaniem pokoju i współczucia. Dalajlama mieszka w niewielkiej rezydencji w Dharamsali, wstaje codziennie o czwartej rano, medytuje, uczestniczy w pracach rządu, udziela audiencji i buddyjskich nauk, przewodniczy ceremoniom religijnym. Każdy dzień kończy kolejną sesją modlitw i medytacji. Pytany o źródła inspiracji, często cytuje wiersz słynnego buddyjskiego mistrza Śantidewy: