ODOSOBNIENIA MEDYTACJI VIPASSANA W PRZESIECE koło JELENIEJ GÓRY, CZERWIEC 2005

Retreaty odbywają się w szlachetnym milczeniu.

Praktyki obejmują medytację w pozycji siedzącej oraz medytacje chodzenia od godziny 4 do 21 z przerwami.

6-16 czerwca — odosobnienie prowadzić będzie Samaneri Agganyani, Niemka która poświęciła sie szerokiej praktyce oraz studiom pod kierunkiem wielu nauczycieli pierwotnie tradycji tybetańskiej, obecnie Theravada, w której to przyjęła śluby. Jest ona mniszką oraz uczoną. Obecnie co roku spędza cztery miesiące ze swym nauczycielem Sayadaw U Nandamala, mistrzem Abidhammy w Birmie, gdzie pracują nad nowym angielskim tłumaczeniem Sutr Buddy. Retreat będzie składać się z całodziennej medytacji oraz wykładów na temat tekstów buddyjskich.

Przez pierwsze pięć dni wykłady i nauki koncentrować będą sie na Satipattana Sutra — podstawowych instrukcjach techniki medytacji vipassana, szczególnie przydatnych dla początkujących.

Kolejne pięć dni to przedstawienie Abidhamma — książki o psychologi Buddyjskiej.

20-30 czerwca — Całodobowe praktyki medytacji w pozycji siedzącej oraz medytacja chodzenia odbywające się w szlachetnym milczeniu według klasycznych nauk tradycyjnej Theravady birmańskiej, zwłaszcza w tradycji Mahasi Sayadaw. Retreat obejmuje codzienne mowy Dharmy w oparciu o Kanon Palijski tłumaczony z birmańskiego oraz osobiste spotkania z nauczycielem odbywające się co kilka dni. Retreat prowadzony przez Sayadaw U Lakkhana, nauczyciela szeroko nauczającego w Azji i USA, opata dwóch klasztorów w Birmie — klasztoru Kyaswa (Czasła) Sagaing Hills oraz Siri Lakkhana — Rama Dagon meditation centre w Yangon (Birma). Będzie to jego pierwsza wizyta w Europie, podczas której udzieli nauk jedynie w czasie retreatu w Przesiece.

Koszt każdego odosobnienia wynosi 200 zł plus zaliczka 50 zł (zaliczkę prosimy o przesłanie przekazem pocztowym). Koszt obejmuje odosobnienie, nocleg, wyżywienie. Prosimy o zarezerwowanie miejsca dokonując wpłaty w wysokości 50 zł. Należy zabrać ze sobą śpiwór. Zaplanowanie przyjazdu i wyjazdu zgodnie z datami odosobnienia (zaczynamy o godz. 18). Proszę nie przyjeżdżać bez wcześniejszej rezerwacji. Osoby, które chcą uczestniczyć w dwóch odosobnieniach będą mogły w czasie czterodniowej przerwy kontynuować praktykę medytacji.

Dana — w tradycji Theravady nauczyciele nauczają za darmo i my musimy pokryć koszty ich podróży w jedną stronę. Po każdym odosobnieniu prosimy o dobrowolne wpłaty w miarę możliwości. Część kosztów zasponsorują przyjaciele dharmy z USA.

Dysponujemy książkami „Jeszcze w tym życiu” autorstwa Sayadaw U Pandita.

info: ALMA, 0 75 76 21 685