Zapraszamy serdecznie na wykład z cyklu "Academia Buddhica"

Mathias Pongracz

Człowiek w epoce upadku. Psychologia buddyjska w działaniu

11 lutego 2005 roku, godz. 17.00. Aula Książnicy Pomorskiej
wstęp wolny

Już pierwszy Dalajlama Gendun Drub (1391-1475) stwierdził, że wszystkie czasy są pośpieszne, nerwowe i pełne agresji. Mówił też, że możliwe są dwa podejścia do tego faktu. Można powtarzać w kółko owo banalne stwierdzenie i utwierdzać się w tym przekonaniu. Można też podjąć wyzwanie pracy z własną pośpiesznością, nerwowością i agresją.

Lecz jak odnaleźć spokój tkwiąc w centrum chaosu? Uczy tego buddyjskie podejście do człowieka i jego życia w zwariowanych czasach.

Pieniądze, konkurencja i zawrotne tempo życia to główne cechy społeczeństwa konsumentów. Społeczeństwa, które coraz bardziej traci sens i radość życia, biorąc udział w ciągłym wyścigu szczurów.

Liczne nauki buddyjskie mówią o wizji oświeconego społeczeństwa. Nauki te podają także praktyczne i bardzo zwyczajne metody pozwalające uczynić nasze życie prostym i szczęśliwym. Jest to możliwe dzięki odkryciu prostoty i szczerości w naszym życiu, dzięki odnalezieniu "Magii Codzienności". Nauki te, postrzegane na Zachodzie jako głęboka psychologia, są żywą tradycją wielu społeczeństw Dalekiego Wschodu.


Mathias Pongracz, dziennikarz i reporter telewizyjny. Wieloletni uczeń Czogjama Trungpy Rinpocze. Obywatel świata. Z pochodzenia Węgier, urodził się w Afryce, a wychowywał we Francji i Austrii. Obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu.