Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacją (załącznik) na temat pierwszego sesshin (okresu intensywnej praktyki zazen) z Yamamoto Ryūkō Rōshim, nauczycielem zen rinzai z Japonii, które odbędzie w maju tego roku w Polsce.
W tym roku po raz pierwszy odwiedzi nasz kraj Yamamoto Ryūkō Rōshi, nauczcyiel tradycji zen rinzai w Japonii. Marzeniem rōshiego od czasu kiedy był studentem i zaczął praktykować zen było w przyszłości nauczenie zen na Zachodzie.
Na swoją szansę czekał ponad czterdzieści lat.
W maju będziemy mieli okazję gościć go w Polsce podczas wspólnej praktyki.
Rōshi urodził się w 1943 roku w Osace. Rozpoczął naukę na Wydziale Prawa i Administracji, ale po jakimś czasie zrezygnował. Podczas studiów w 1964 r. po raz pierwszy spotkał Musa Kōryū Rōshiego, nauczyciela zen i ówczesnego przewodniczącego Stowarzyszenia Śiakjamuni (jap. Shakamuni Kai), promującego świecką praktykę zen w oparciu o przekaz tradycji rinzai. Od tamtego czasu roshi zrozumiał, że najważniejszą rzeczą dla niego jest urzeczywistnienie znaczenia zen. Zaczął więc praktykować w Musashino Hannya dōjō. W 1980 r. otrzymał przekaz Dharmy od swojego nauczyciela Osaka Kōryū Rōshiego. W 1989 r. zastąpił Mumon Ryūzen Rōshiego i objął tym samym stanowisko przewodniczącego Stowarzyszenia. W latach 1992 - 2003 nauczał zen na Uniwersytecie Ichibashi. W 1996 r. nauczał również w ośrodku zen we Wiedniu. Jest autorem książki pt. „Wszystko jest w Twoim ciele – świecka praktyka zen we współczesnych czasach” wydanej nakładem Stowarzyszenia Śiakjamuni. Stowarzyszenie Śiakjamuni założył Shaka Jōkō rōshi 8 sierpnia 1920 r. Po skończeniu treningu klasztornego Shaka Jōkō Rōshi zastanawiał się co zrobić, żeby prawdziwa nauka Buddy zamanifestowała się w wyniku codziennej praktyki zen w życiu świeckim. Doszedł do wniosku, że należy odejść od systemu klasztornego i kłaść większy nacisk na praktykę zen pośród świeckich, w których należy zasadzić ziarno spokojnego umysłu i wglądu. W 1922 r. owocem jego wysiłku było powstanie Fuji Hannya Dōjō, miejsca do praktyki zen, w miasteczku Susono w prefekturze Shizuoka, tuż u podnóża góry Fuji. To tutaj Jōkō Rōshi prowadził praktykę zen oraz udzielał nauk Dharmy skierowanych do świeckich wyznawców. Jōkō Rōshi odszedł 13 kwietnia 1948 r. a ostatnimi słowami jakie wypowiedział były: „Brama Dharmy Wielkiej Mądrości i Pustki jest wszakże cudownie niepojęta”. W 1944 r. przewodniczącym Stowarzyszenia i głównym nauczycielem został Ōsaka Kōryū Rōshi. Od 1931 r. zaczął nauczać Dharmy na brzegu Inogashiraike w Musashino Hannya dōjō. Miejsce to później stało się kwaterą główną Stowarzyszenia Śiakjamuni. Kōryu Rōshi nauczał wszystkich bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Prowadził również wykłady o zen m.in. na Uniwersytecie Ichibashi, Uniwersytecie Tokijskim i w kampusie Japońskiego Uniwersytetu Żeńskiego. 7 lipca 1985 r. w wieku 84 lat Kōryū Rōshi odszedł, a po nim przewodniczącym i głównym nauczycielem został Jōi Ryūzen Rōshi. W 1989 r. zastąpił go Yamamoto Ryūkō Rōshi, który pełni tę funkcję do dzisiaj.
Miejsce: Sesshin odbędzie się w zabytkowym pałacyku w Buku (należącym do Książnicy Pomorskiej) w gminie Przybiernów, w malowniczych okolicach Puszczy Goleniowskiej, ok. 80 km od Szczecina.
MAPKA DOJAZDU: http://goo.gl/maps/fSv72
oraz kilka zdjęć: http://www.panoramio.com/photo/55446082
Na miejscu prosimy być w niedzielę, 12 maja, najpóźniej do godz. 14.00. Po przyjeździe zostaną uczestnikom przydzielone prace.
Całość darowizny pokrywa koszty podróży Rōshiego, ofiary, wegetariańskiego wyżywienia i noclegu uczestników i wynosić będzie 650 zł.
Kwotę proszę wpłacić najpóźniej do końca kwietnia.
Na sesshin proszę wziąć ze sobą rzeczy do spania (śpiwór itp.), przybory toaletowe, luźny strój do siedzenia i strój do pracy.
Osoby, które chciałyby ofiarować datek nauczycielowi proszone są o zabranie ze sobą białej koperty i czarnego pisaka do jej opisania. Jeśli ktoś chce ofiarować prezent, prosimy, żeby było to coś małego i lekkiego, z uwagi na problemy z nadbagażem na lotnisku. Wygodniejszą formą jest datek pieniężny.
Proszę również o zapoznanie się z regułami sesshin.
Zgłoszenia:
Zgłoszenia proszę kierować na adres hojun@mahajana.net lub pod numer 530 336 899.
Pod tym samym adresem i numerem telefonu można dowiedzieć się bliższych informacji na temat sesshin.
Darowiznę należy wpłacić na konto Misji Buddyjskiej w Poznaniu:
NR RACHUNKU: 34 1440 1130 0000 0000 0538 0828
MISJA BUDDYJSKA „TRZY SCHRONIENIA” w Polsce
Ośrodek misyjny w Poznaniu
Ul. Głęboka 6/3
61-552 Poznań
koniecznie z dopiskiem: darowizna na sesshin z Yamamoto Roshim.