Kolejny wykład z serii "Academia Buddhica" w Szczecinie już 4 kwietnia 2014

Tym razem tematem wykładu będzie "Duch i dusza w buddyzmie tybetańskim oraz w myśli zachodniej", a całość poprowadzi prof. John Reynolds. Buddyzm reprezentuje duchową ścieżkę do wyzwolenia i oświecenia, ale jaką rolę odgrywa w nim rdzenna, tybetańska, szamańska koncepcja duszy? Dwie wielkie duchowe tradycje - chrześcijaństwo oraz buddyzm - tworzą owocny dialog odnoszący się do podstawowych pytań dotyczących ludzkiego istnienia.

Zachodnie rozumienie ducha i duszy jest ogólnie uwarunkowane przez kontekst chrześcijański. Tradycja ta pochodzi jednak z dwóch źródeł. Z jednej strony z hebrajskiej Biblii i Nowego Testamentu, z drugiej - z greckiej filozofii,
zwłaszcza platonizmu i stoicyzmu. Czym jednak jest dusza, co to jest duch? Czy dusza rozdarta jest między światowe żądze ciała ciągnące ją ku dołowi oraz duchowe aspiracje zbawienia i nieba pchające ją ku górze? Jak taki pogląd ma się w perspektywie buddyzmu tybetańskiego, o którym często się myśli, że zaprzecza koncepcji istnienia jaźni i duszy?

J.M.Reynolds (Vajranatha Lama) jest pisarzem i wykładowcą, ekspertem w naukach okultystycznych, wicca i szamańskich, studiował Sanskryt, język tybetański, język i kulturę arabską, filozofię Buddyjską i religioznawstwo
na kilku amerykańskich uniwersytetach i żył przez dziesięć lat w Indiach i Nepalu. Nauczał w całej Europie i Ameryce, dając wykłady i prowadząc warsztaty buddyjskiej oraz niebuddyjskiej medytacji i personalnego rozwoju.
Autor licznych prac naukowych, także wydanych w Polsce. Książnica posiada kilka tytułów w j. polskim i angielskim.

miejsce wykładu : Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica (Aula Książnicy Pomorskiej, trzecie (czwarte) piętro.
Wejście od ul. Podgórnej (parking), do dyspozycji winda z sali Kolumnowej na poziom 3A albo 4A.
)
ul. Podgórna 15/16
70-205 Szczecin

data wykładu : 4.04.2017 o godzinie 17:00

Zapraszamy serdecznie!

Tagi: