Odosobnienie Vipassany z Czcigodnym Nagaseną Bhikkhu

W dniach od 27 maja (środa) do 31 maja (niedziela) 2015 roku w Ławinie koło Gorzowa (Ławin na facebook'u) odbędzie się odosobnienie medytacji Vipassany w tradycji Theravady, które poprowadzi Bhante Nagasena Bhikkhu, doświadczony nauczyciel, który praktykuje jako mnich od ponad 30 lat. Dnia 31 maja w Świątyni Trzech Klejnotów Sanboin w Szczecinie odbędzie się także wykład otwarty (godzina zostanie jeszcze podana).

Koszt zakwaterowania i wyżywienia w ośrodku w Ławinie (śniadanie i lunch, ew. lekką kolację w postaci owoców, zupy itp.) wynosi 400 złotych i należy dokonać wpłaty wcześniej. Prosimy także o ofiatrowanie dobrowolnej darowizny, z której pokryty zostanie koszt organizacji odosobnienia (głównie przyjazdu nauczyciela).

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres tzuk@ymail.com

Organizatorem kursu jest Misja Buddyjska "Trzy Schronienia" w Polsce, Świątynia Buddyjska Sanboin w Szczecinie.

Bhante na temat medytacji Vipassany.
Nasz umysł jest stale niespokojny i wzburzony, ponieważ nieustannie szukamy lub gonimy za przyjemnymi rzeczami. Jesteśmy owładnięci i uzależnieni od przedmiotów, które są przyjemne dla naszych zmysłów oraz od przyjemnych emocji i uczuć. W efekcie, nieświadomie stajemy się ofiarami naszych własnych emocji i odczuć. Choć emocje i pragnienia uważane są za część naszego instynktu przetrwania, mogą sprowadzać negatywne skutki i prowadzić do trudności, problemów oraz życia wypełnionego cierpieniem. W wyniku niewiedzy i braku uwagi mogą nawet powodować sytuacje, które sprowadzają na nasze życie zagrożenie. Bardzo często doświadczamy wiele stresu, zmartwień, złości, nienawiści, niezadowolenia, co często może prowadzić do głębokiej depresji lub do konfliktów a nawet przemocy.

Reakcje na wrażenia zmysłów lub na nieprzyjemne i przyjemne emocje pojawiają się za sprawą nieumiejętnego, niekontrolowanego i niewyćwiczonego umysłu. Medytacja Vipassany jest techniką, która może wyciszyć nasz umysł i doprowadzić go do spokojnego i kontrolowanego stanu. Przede wszystkim, prowadzi do oczyszczenia negatywnych energii umysłu, dzięki czemu nasze życie może być wypełnione zadowoleniem i szczęściem. Technika ta także pozwala medytującemu ujrzeć jego własne mentalne stany i zrozumieć przyczynę jego problemów.

O Nauczycielu

Bhante dr Nagasena Bhikkhu jest wysoce wykształconym i zaangażowanym Buddyjskim mnichem, który urodził się w roku 1970 w Regionie Gór Czatgańskich (ang. Chittagong Hill Tracts) na granicy Bangladeszu i Birmy. W wieku jedenastu lat został wyświęcony na mnicha (nowicjat) a wyższe święcenia otrzymał w wieku dwudziestu jeden lat. Swoje studia rozpoczął w pełnej inspiracji i dyscypliny szkole klasztornej w Sitwe w stanie Arakan w zachodniej Birmie, gdzie spędził siedem lat prowadząc tradycyjne studia nad pismami Pali i tekstami Buddyjskimi. W 1997 roku uzyskał dyplom licencjacki ze Studiów Buddyjskich w Tajlandii. Następnie w 1998 roku uzyskał dyplom magistra Buddyjskiej Filozofii na Sri Lance. Bhante Nagasena włada kilkoma językami, w tym językiem birmańskim, tajskim, angielskim, sinhalezyjskim, Bengali i Hindi.

W 1998 roku na zaproszenie Czcigodnego dr Rewata Dhammy, założyciela Dhamma Talaka Peace Pagoda i Birmingham Buddhist Vihara przyjechał do Anglii. Przed przyjazdem na Zachód został przeszkolony w kilku tradycjach medytacji, głównie Mahasi Vipassana, tradycji U Ba Kin oraz Mogok Vipassana. W Anglii pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy uczył się, w jaki sposób nauczać ludzi Zachodu. Po odejściu dr Rewadata Dhammy w roku 2004, Bhante Nagasena zdecydował się podjąć drugie studia magisterski na SOAS na London University, zaś w 2005 roku rozpoczął doktorat, który ukończył w 2012 roku.

W Birmingham Buddhist Vihara pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy, Bhante Nagasena nauczał medytacji i prowadził kursy. Aktywnie promuje podejście wielowyznaniowe i pokojową współegzystencję różnych religii. Jego metoda nauczania polega na prostym, logicznym i analitycznym podejściu do zrozumienia Dhammy, Nauk Buddhy. Obecnie prowadzi kursy medytacji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią. Przebywa w Birmingham Buddhist Vihara, gdzie zakres jego obowiązków obejmuje nauczanie medytacji i Buddyzmu zwłaszcza uczniów szkół i studentów. Wydał wiele artykułów, w tym naukowych oraz recenzji książek.

Tagi: