Z radością informujemy, że J.E. Gangteng Tulku Rinpocze wraz z Tshewang Tenzin (Trulku Jamdrak) i Tshering Samdrup z Bhutanu będą gościli w Warszawie w dniach 4. – 7.12.2014 r. Głównym punktem wizyty Rinpocze będzie trwająca 4 dni inicjacja Guhjagarbhy – królowa wszystkich tantr.
Termin zgłoszeń został przedłużony do 15.11.2014.
Szczegóły dostępne są na stronie http://yeshekhorlo.mahajana.net/
Czym jest inicjacja Guhjagarbhy?
Guhjagarbha tantra (Tantra tajemnej esencji) związana jest z linią długiego przekazu tradycji Nyingma i uważana za najważniejszą tantrę mahajogi. Zawiera w sobie kwintesencję znaczenia osiemnastu wielkich tantr mahajogi, a także praktyk wielkiego spełnienia ośmiu Heruków. Stanowi źródło sadhan Wadżrasattwy i nauk Szitro.
Źródłem tantr mahajogi jest Budda Samantabhadra, który udzielił przekazu tych nauk nieoddzielonym od niego buddom pięciu rodzin i buddom sambhogakai. Następnie nauki trafiły do Mańdziuśrego, Awalokiteśwary i Wadżrapaniego, którzy nauczali ich w sferze bogów, nagów, jakszów oraz w świecie ludzi na górze Malaja na Śri Lance. Po ich spisaniu i ukryciu w przestrzeni spadły na dach pałacu króla Dza z Zahoru w Indiach wraz z dużym posągiem Wadżrapaniego. Król praktykował przed tym posągiem i po siedmiu miesiącach ujrzał twarz Wadżrasattwy, który udzielił mu przekazu mocy pierwotnej mądrości, dzięki czemu był w stanie w pełni zasymilować w swym umyśle znaczenie wszystkich tych tekstów. Guhjagarbha tantra po przejściu przez linię wielu nauczycieli trafiła następnie do Buddhagui, Wimalamitry i Padmasambhawy, którzy przekazali ją swym tybetańskim uczniom.
W Indiach, a później także w Tybecie powstało wiele komentarzy do tej tantry. Wszechwiedzący Longczienpa napisał: Guhjagarbha tantra jest najwyższym szczytem wszystkich pojazdów, źródłem wszystkich tekstów nauk, największym, najszybszym i najbardziej sekretnym sposobem urzeczywistnienia spośród pojazdów wyjaśnionych przez wszystkich Buddów trzech czasów. Zgodnie z komentarzem Miphama Rinpocze tantra ta wyjaśnia jedenaście ważnych tematów składających się na obszerną klasyfikację tantry:
1. pogląd rzeczywistości, 2. niezachwiane wchłonięcie medytacyjne, 3. zdeterminowane działanie, 4. ułożoną mandalę, 5. inicjacje, 6. nienaruszone samaja, 7. gorliwą praktykę, 8. bezpośrednie ofiarowania, 9. manifestacje aktywności, 10. związanie mudrą, 11. recytacje mantry.
Inicjacja Guhjagarbhy udzielana jest rzadko. Wymagana jest również dla studentów trzeciego roku szedry on-line Longcziena Rabdziama, prowadzonej przez J. Św. Gangtenga Rinpocze.