Międzysanghowe obchody Wesaku w Grabniku

4 Czerwiec 2023 11:30 (niedziela)

4 czerwca 2023 (niedziela) o 11:30 w Centrum Bencien w Grabniku odbędą się międzysanghowe obchody Wesaku.

Poniżej pełna informacja organizatora, źródło: https://benchen.org.pl/pl/program/aktualny-program/miedzysanghowe-obchod...

Wesak to najważniejsze święto buddyjskie. Upamiętnia ono narodziny, osiągnięcie Przebudzenia oraz odejście w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Obchodzone jest w pełnię księżyca czwartego miesiąca księżycowego. Przez lata obchodziliśmy Wesak jako wspólne święto wszystkich polskich buddystów, corocznie wybierając ośrodek z innej tradycji na gospodarza tej radosnej uroczystości.
Po covidowej przerwie planujemy w tym roku powrócić do wspólnego świętowania wraz z różnymi buddyjskimi sanghami. W wielu krajach buddyjskich Wesak łączy się również z obchodami dnia dziecka. My także zapraszamy rodziców buddyjskich wraz z pociechami!

W programie:

• krótkie wystąpienia przedstawicieli poszczególnych sangh,
• recytacja „Sutry Serca”(po polsku) oraz „Pochwał 12 czynów Buddy”(śpiew po tybetańsku),
• milcząca medytacja 5-10 minut,
• ceremonia obmywania posągu „Buddy jako dziecka”– biorą czynny udział wszyscy uczestnicy, wraz z dziećmi.

Około godziny 13:00 poczęstunek: ciepła zupa, owoce i przekąski.
O godzinie 14:30 występy artystyczne i zabawy – o ile się w to włączycie.
Nie zatrudniamy artystów ani wodzirejów. Liczymy, że wśród naszej wielkiej buddyjskiej rodziny znajdą się osoby gotowe zaprezentować jakieś śpiewy, poezje, muzykę, pląsy dla dzieci, a może jakieś inne formy wspólnej zabawy. Czekamy na Wasze propozycje. Zgłaszajcie je w biurze w Centrum w Grabniku. Wspólne świętowanie, to wspaniała okazja do poznawania się nawzajem i integrowania całej społeczności buddyjskiej, niezależnie od duchowej tradycji, jaką reprezentujemy.