Rohatsu w Engakuin

Jak co roku świątynia Engakuin w Poznaniu (www.engakuin.mahajana.net) organizuje całonocną praktykę Rohatsu, poprzedzającą rocznicę Dnia Przebudzenia Siddharty Gautamy. Spotykamy się 7 grudnia o 20.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Dzień Przebudzenia (jap. 成道会 czyt. Jōdō-e), tradycyjnie obchodzony jest ósmego grudnia. W tym dniu buddyści upamiętniają dzień, w którym historyczny Buddha, Siakjamuni czyli Siddhartha Gautauma, osiągnął przebudzenie (sankr. Bodhi). Zgodnie z tradycją, Siddhartha porzucił ascetyczne praktyki i postanowił usiąść pod drzewem, obiecując, że wstanie dopiero, kiedy odkryje przyczynę cierpienia i drogę do uwolnienia się z niego. Dzień Przebudzenia nie jest tak popularny jak Wesak, czyli Dzień Urodzin Buddhy. Niemniej, obchodzi go wiele tradycji Mahajany, w tym tradycja zen oraz szkoły czystej krainy. W tradycji zen dzień ten nazywa się Rohatsu. Podobnie jak wiele innych świąt buddyjskich, obchodzenie Dnia Przebudzenia różni się w zależności od kultury. Nie zmienia to faktu, że ten dzień przypomina buddystom, że każdy z nas poprzez właściwy wysiłek i zrozumienie jest w stanie doświadczyć Przebudzenia.
Japońskie słowo Rōhatsu (臘八) dosłownie oznacza 8 dzień 12 miesiąca. Mnisi jak i świeccy praktykujący w tradycji zen w celu upamiętnienia Przebudzenia gromadzą się w noc przed Rohatsu w celu intensywnego praktykowania medytacji.