Harada Shōdō Rōshi

Daichi - Priscilla Storandt

Harada Shōdō Roshi Harada Shōdō (jap. 原田正道) jest mistrzem w Sogenji, świątyni Zen w Okajamie w Japonii. Jest spadkobiercą Dharmy Roshiego Mumona Yamady z linii Inzan tradycji Rinzai Buddyzmu Zen. Zanim został opatem Sogenji praktykował z Roshim Mumonem przez dwadzieścia lat w klasztorze Shofukuji w Kobe.

Roshi Yamada Mumon (1900–1988) był jednym z wielkich mistrzów Rinzai dwudziestego wieku. Był znany ze swojej otwartości oraz z poważnego i rzetelnego nauczania zarówno ludzi świeckich jak i wyświęconych mnichów. Jego nauki skierowane były do wszystkich: mnichów, ludzi świeckich, mężczyzn i kobiet różnych narodowości jako prosty i bezpośredni przekaz Buddyzmu Mahajany. Nauczał, że wszystkie istoty od samego początku obdarzone są czystą, nieskalaną naturą, a jego posłanie brzmiało: zapomnij o swoim małym ego, wejrzyj bezpośrednio w swoją prawdziwą naturę i z tą czystością i mądrością oddaj wszystko dla wyzwolenia innych istot.

Roshi Harada kontynuował to dzieło z tą samą otwartością i energią, a Sogenji jest bardzo wyrazistym tego owocem. Jest to klasztor, gdzie ludzie wyświęceni i świeccy, kobiety i mężczyźni różnych narodowości praktykują Zen Rinzai. Roshi Harada naucza w sposób szeroki i praktyczny, podkreślając rolę twórczej i kreatywnej obecności w każdej chwili na prawdziwej drodze, pobudzonej poprzez głębokie oddychanie (sussokan) i współczujący umysł, który pozwala nam na niej trwać.

We wrześniu 1893 roku Siaku Soen dał pierwszy oficjalny wykład Zen na Zachodzie w Światowym Parlamencie Religii w Chicago. Jako mnich Siaku Soen praktykował w Sogenji i w tym samym klasztorze Roshi Harada kontynuuje zaczęte przez niego dzieło. Każdego roku Roshi Harada jeździ do Stanów Zjednoczonych, aby poprowadzić sesshin w Cloud Mountain Retreat Center w stanie Waszyngton i udzielać nauk na północnym zachodzie. Aby kontynuować praktykę powstało pod jego opieką wiele grup ludzi regularnie praktykujących zazen. Wiele osób odwiedziło Sogenji, aby w klasztornym otoczeniu poznać istotę jego nauk. Roshi Harada w każdej minucie swojego życia i we wszystkim czym się zajmuje daje nam możliwość odnalezienia naszej prawdziwej natury, którą wszyscy posiadamy. To właśnie ofiarowuje wszystkim gdziekolwiek są.

Patrz też:

Harada Shodo Roshi