Lama Shenpen

Shenpen Hookham w latach 70-tych wyjechała do Indii za radą Chogyam Trungpa Rinpoche. Przez sześć lat żyła pośród Tybetańczyków jako mniszka buddyjska. W tym czasie studiowała buddyzm oraz medytowała na odosobnieniu pod kierunkiem tybetańskich nauczycieli takich jak Karma Thinley Rinpoche, Bokar Rinpoche oraz Kalu Rinpoche. W 1978 JŚ XVI Karmapa, głowa tradycji Kagyu tybetańskiego buddyzmu polecił jej by powróciła na Zachód nauczać Dharmę.

W 1978 roku spotkała we Francji Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpoche, który został jej głównym nauczycielem. Spędziła w sumie dziewięć lat na odosobnieniach i Khenpo Rinpoche był na tyle zadowolony z jej zrozumienia i doświadczenia medytacyjnego, że zachęcił ją by jako lama nauczała i przekazywała Mahamudrę, najgłębszą naukę tradycji Kagyu.

Lama Shenpen jest biegła w języku tybetańskim i przetłumaczyła wiele tekstów tybetańskich na angielski dla swoich uczniów. Z polecenia Khenpo Rinpoche stworzyła studia o dogłębnej doktrynie Natury Buddhy buddyzmu mahajany, opublikowane jako „The Buddha Within”, za co otrzymała doktorat na Oxford University.

Khenpo Rinpoche i jej mąż Rigdzin Shikpo zachęcili Shenpen do pogłębienia jej nauk. Wówczas zaczęła nauczać Discovering the Heart of Buddhism. Uczniowie zainspirowani jej naukami utworzyli duchową grupę pod jej przewodnictwem Awakened Heart Sangha.

Shenpen obecnie spędza swój czas na częściowym odosobnieniu w Hermitage of the Awakened Heart, w Walii, w Wielkiej Brytanii. Stamtąd regularnie wyjeżdża by nauczać, jak również udziela indywidualnych instrukcji i udziela porad swoim uczniom.