7-11 LIPCA 2011, Szczecin, świątynia Sanboin, ul. Ks. Bogusława X 3
Othog Tulku Tenzin Damchoe Rinpoche udzieli inicjacji Jamantaki/Wadżrabhairawy 13 bóstw z najwyższej tantry, tzw. anuttarajogatantry.
Othog Tulku Rinpoche pochodzi ze wschodniego Tybetu i jest mistrzem tradycji tybetańskiego buddyzmu szkoły gelug. Przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji Sam Dżub Ling w Warszawie i zgodził się udzielić inicjacji Jamantaki/Wadżrabhairawy w świątyni Misji Buddyjskiej w Szczecinie. Rinpoche na stałe mieszka w klasztorze Drepung Gomang w południowych Indiach, skąd przyjechał z grupą mnichów dających publiczne pokazy rytualnego śpiewu gyuto oraz wykonujących ceremonie sypania mandali oraz wykonywania rzeźb maślanych.
Inicjacja Jamanataki/ Wadżrabhairawy jest to jedna głównych inicjacji i form medytacyjnych w szkole gelug i był to osobisty jidam wielkiego Tsongkapy założyciela szkoły gelug i wielkiego reformatora buddyzmu w Tybecie.
O Jamantace (Wadżrabhairawa)
W buddyzmie wadżrajany Wadżrabhairawa jest także znany jako Jamantaka. W tradycji sakja i gelug jest groźną manifestacją buddhy mądrości – Mańdziuśriego. Pojawia się pod postacią gniewnego bóstwa medytacyjnego (jidam) z głową byka z klasy tantr najwyższej jogi, tzw. anuttarayogatnatra. Bywa też w formie obrońcy dharmy, ale jest to zupełnie inna forma bóstwa.
W tradycji gelug Jamantaka/Wadżrabhairawa jest jednym z trzech głównych bóstw medytacyjnych z klasy anuttarajogatantry obok Czakrasamwary i Guhjasamadży. Jest też jednym z głównych jidamów w szkole sakja, gdzie pojawia się w wielu formach z różnymi mandalami. Jest również praktykowany w innych formach w tradycjach ningma i kagju tybetańskiego buddyzmu. Główny przekaz Wadżrabhairawy pochodzi od Ra Lotsawy i Mal Lotsawy.
Terminologia
Wadżrabhairawa oznacza “Przerażająca Wadżra”. Zgodnie z Tantrą Wadżrabhairawy zwyciężył wszystkie złe duchy, łącznie z panem śmierci Jamą, stąd jego inne imię – Jamantaka – Zabójca Śmierci. Imię Jamantaka jest bardziej ogólnym określeniem Wadżrabhairawy, które z kolei jest ograniczone do bóstwa z głową byka, będącego jidamem w szkole sakja i gelug.
Informacje dla uczestników
- Do 30 czerwca prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa w inicjacji, ilość miejsc jest ograniczona.
Zgłoszenia: mailem: sanboin@mahajana.net telefonicznie: 694 231 420, listownie na adres: Misja Buddyjska, Sanboin, ul. Ks. Bogusława X 3, 70-440 Szczecin. - Zakwaterowanie i posiłki we własnym zakresie
- Na stronie sanboin.mahajana.net są wymienione tanie hotele w pobliżu świątyni
- Sugerowana darowizna za inicjację i nauki – 300 zł
- Należy również przeznaczyć odpowiednią kwotę (sugerowane 100zł) na ofiary dla Rinpoche, który udzieli inicjacji i dla mnichów (po 50 zł), którzy będą pomagali w przygotowaniach i właściwym przeprowadzeniu całości nauk.
- Prosimy również o przywiezienie ze sobą kataków (białe szale tybetańskie) jako ofiary dla Rinpoche i mnichów.
Wszelkie prośby, uwagi itp. prosimy kierować na podane powyżej kontakty.