Festiwal buddyjski w Lublinie

Informacja od organizatorów:
"FESTIWAL BUDDYJSKI 26 -27.V.2012

Zapraszamy na festiwal kultury buddyjskiej w ramach Wielokulturowego Lublina 2012

26 maja (sobota)

godz. 12.00 - wykład "Medytacja a zdrowie" / Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża"
godz. 17.00 - wykład "Wiele tradycji, jeden buddyzm" / Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża"

27 maja (niedziela)
godz. 12.00 - warsztat "Medytacja ZEN" / Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża"
godz. 21.00 - "Milarepa" - spektakl buddyjski /Warsztaty Kultury

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
pełen program festiwalu mniejszości religijnych i narodowych tu:
Wielokulturowy Lublin

"Medytacja a zdrowie"

O dobroczynnych skutkach praktyki medytacji opowie Jacek Miśniakiewicz, który praktykuje buddyzm w tradycji tybetańskiej ponad 20lat.

"Wiele tradycji - jeden buddyzm."

Zapraszamy na opowieść o różnych szkołach buddyjskich rozsianych po świecie i o ich wspólnym mianowniku. Czcigodny Kanzen opowie między innymi o szkołach buddyjskich w tradycji japońskiej, z której się wywodzi - ich obrządku i zwyczajach. Wytłumaczy również co to jest szkoła Żółtych Czapek w Tybecie i czym się różni od pozostałych tradycji. W tej całej różnorodności szkół i tradycji zastanowimy się nad tym, co je wszystkie łączy.

Czcigodny Kanzen praktykuje buddyzm od prawie 30lat. W 1989 roku został wyświęcony na mnicha w tradycji soto zen w Japonii, gdzie ukończył edukację w klasztorze Diayuzan Saijoji. Obecnie jest opatem świątyni buddyjskiej SANBOIN w Szczecinie.

"Warsztat ZEN"

Co to jest zen? Czy zen to buddyzm? Czy zen to medytacja? Czym jest medytacja? Dlaczego gra tak istotną rolę w praktyce buddyjskiej? Czy trzeba być buddystą by uzyskać instrukcje do medytacji? Szukasz odpowiedzi? Zapraszamy na warsztat.

Prowadzi Czcigodny Kanzen

"Milarepa - jogin Tybetu"

Multimedialne widowisko oparte na historii tybetańskiego pustelnika - Milarepy. Ten jeden z najważniejszych mistrzów dla buddyzmu w Tybecie, który żył na przełomie XI i XII wieku, jest postacią barwną i do dziś budzącą duże emocje. Powszechnie uważany jest za mistrza medytacji, ale i mistrza ciętej riposty. W swoich pieśniach, które zachowały się w formie oryginalnej poezji, nauczał w sposób bezpośredni i bez ogródek. Widowisko będzie formą spotkania z poezją Milarepy i historią jego życia.
Widowisko powstało we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztucznym i Lizą Szczęśliwą. Gościnnie wystąpią młode Tybetanki - Lodrolma, Gendyn, Nynco i Kunchok, które przyjechały do Polski na zaproszenie fundacji Sam Dżub Ling.

Tagi: