Z radością informujemy, że J.Ś. Gangteng Tulku Rinpocze wraz z 10 Lamami z Bhutanu będzie gościł w Wildze k. Warszawy w dniach 24.10 – 7.11.2014 r. Głównym punktem wizyty Rinpocze będzie 9-dniowa Praktyka DRUBCZEN AMITAJUSA, która rozpocznie się inicjacją Amitajusa, a zakończy się ceremonią „otrzymania siddhi”. W ostatnie cztery dni wizyty Rinpocze udzieli inicjacji Guhjagarbhy – królowej wszystkich tantr. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Yeshe Khorlo w Polsce.
Terminy:
24.10.2014 Wykład publiczny i tańce lamów
25.10 – 02.11.2014 Drubczen Amitajusa
25.10.2014 Inicjacja Amitajusa
02.11.2014 Ceremonia „otrzymania siddhi”
03.11.2014 Zakończenie Drubczenu i przygotowanie do inicjacji Guhjagarbhy
04.11 – 07.11.2014 Inicjacja Guhjagarbhy
Czym jest Drubczen Amitajusa?
Drubczen (po tybetańsku „wielkie osiągnięcie”) jest praktyką o wielkiej sile błogosławieństwa dla uczestników, otoczenia, miejsca i kraju. Trwa w nieprzerwanym 24-godzinnym cyklu. Przez 9 dni recytuje się nieprzerwanie mantry oraz sadhany Amitajusa, ofiarowuje się tsog. Dodatkowo przygotowany zostanie mendrub, zwany „niedualnym lekarstwem Dharmy”.
Samo przygotowanie mendrub odbywa się według tekstów z linii przekazu, z użyciem wielu świętych substancji, ziołowych i mineralnych składników; zawiera esencję mantry dharani oraz specjalnych mantr i modlitw rasajany (esencji). Jest to prastara tantryczna tradycja.
Wraz z Rinpocze przyjedzie 10 lamów z Bhutanu: są to wybrani przez Niego na tę okazję wykształceni i biegli medytujący, przede wszystkim – lopyn, mistrz drubczenu. Prowadzą praktyki, wykonują rytuały oczyszczania miejsca i podporządkowywania lokalnych bóstw. Każdego wieczoru wykonywać będą tańce czam, które należą do term Pema Lingpy i nauczane są w klasztorach Rinpocze w niezmiennym, tradycyjnym stylu. Należą do kategorii właściwych Wadżrajanie „zręcznych środków”: „wyzwolenia przez widzenie”.
Praktyka Drubczen jest bardzo silną praktyką; mówi się, że efekt uczestnictwa w niej porównywalny jest z odbyciem 3-letniego odosobnienia. Bóstwo Amitajusa (tyb. Tsepame) udziela błogosławieństwa długowieczności, odnawia siły życiowe, ma moc leczenia chorób i harmonizowania niesprzyjających warunków.
Czym jest inicjacja Guhjagarbhy?
Guhjagarbha tantra (Tantra tajemnej esencji) związana jest z linią długiego przekazu tradycji Nyingma i uważana za najważniejszą tantrę mahajogi. Zawiera w sobie kwintesencję znaczenia osiemnastu wielkich tantr mahajogi, a także praktyk wielkiego spełnienia ośmiu Heruków. Stanowi źródło sadhan Wadżrasattwy i nauk Szitro.
Źródłem tantr mahajogi jest Budda Samantabhadra, który udzielił przekazu tych nauk nieoddzielonym od niego buddom pięciu rodzin i buddom sambhogakai. Następnie nauki trafiły do Mańdziuśrego, Awalokiteśwary i Wadżrapaniego, którzy nauczali ich w sferze bogów, nagów, jakszów oraz w świecie ludzi na górze Malaja na Śri Lance. Po ich spisaniu i ukryciu w przestrzeni spadły na dach pałacu króla Dza z Zahoru w Indiach wraz z dużym posągiem Wadżrapaniego. Król praktykował przed tym posągiem i po siedmiu miesiącach ujrzał twarz Wadżrasattwy, który udzielił mu przekazu mocy pierwotnej mądrości, dzięki czemu był w stanie w pełni zasymilować w swym umyśle znaczenie wszystkich tych tekstów. Guhjagarbha tantra po przejściu przez linię wielu nauczycieli trafiła następnie do Buddhagui, Wimalamitry i Padmasambhawy, którzy przekazali ją swym tybetańskim uczniom.
Zarówno w Indiach, a później w Tybecie powstało wiele komentarzy do tej tantry. Wszechwiedzący Longczienpa napisał: Guhjagarbha tantra jest najwyższym szczytem wszystkich pojazdów, źródłem wszystkich tekstów nauk, największym, najszybszym i najbardziej sekretnym sposobem urzeczywistnienia spośród pojazdów wyjaśnionych przez wszystkich Buddów trzech czasów. Zgodnie z komentarzem Miphama Rinpocze tantra ta wyjaśnia jedenaście ważnych tematów składających się na obszerną klasyfikację tantry:
1. pogląd rzeczywistości, 2. niezachwiane wchłonięcie medytacyjne, 3. zdeterminowane działanie, 4. ułożoną mandalę, 5. inicjacje, 6. nienaruszone samaja, 7. gorliwą praktykę, 8. bezpośrednie ofiarowania, 9. manifestacje aktywności, 10. związanie mudrą, 11. recytacje mantry.
Inicjacja Guhjagarbhy udzielana jest rzadko. Wymagana jest również dla studentów trzeciego roku szedry on-line Longcziena Rabdziama, prowadzonej przez J. Św. Gangtenga Rinpocze.
Warunki uczestnictwa:
W praktyce drubczen jak i inicjacjach udzielanych przez Gangtenga Rinpocze, udział może wziąć każda zainteresowana osoba. W praktyce drubczen można uczestniczyć dowolną ilość dni, natomiast w inicjacji Guhjagarbhy tylko w całości (4 dni).