Sztuka umierania - warsztat I

Warsztat "Sztuka umierania" poświęcony buddyjskiej opiece paliatywnej w Niemczech - jako perspektywa dla ośrodków buddyjskich w Polsce odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 lutego w ośrodku Karma Dechen Choling w Warszawie.

Tradycja buddyjska mówi, że nieuniknione jest cierpienie związane z narodzinami, chorobą, starością i śmiercią. Pozostałe cierpienia istot czujących są niekonieczne. Niemniej jednak doświadczamy ich wskutek naszej niewiedzy i splamień umysłu. Medycyna coraz skuteczniej zmniejsza cierpienia związane z chorobami i narodzinami. Zdrowe życie znacząco może ograniczyć cierpienia związane ze starzeniem się.

Cierpienia związane ze śmiercią, szczególnie lęki, których źródłem jest umysł, możemy znacząco opanować poprzez ich rozpoznanie. Wspieranie umierających jest jednym ze sposobów niesienia pomocy potrzebującym. Jest to szczególnie ważne, bo jakże często ostatnie chwile umierający spędzają zupełnie samotnie.

Wielu praktykujących Dharmę aktywnie działa w hospicjach. Niektórzy pracują w służbie zdrowia, jako lekarze czy pielęgniarki, naturalnie więc obecni są przy umierających. W Niemczech, USA, Francji i innych krajach zachodnich, gdzie buddyzm znalazł swoje miejsce w społecznościach, wykształciły się i zorganizowały, grupy hospicyjne. Niosą one pomoc w jednostkach zorganizowanych jak hospicja czy szpitale ale także osobom samotnie umierającym w
domach. Zawsze z podziwem i głębokim szacunkiem patrzę na te osoby, które z pokorą, otwartym sercem i umysłem, wspierają istoty w umieraniu. Niektórzy z nich, jak Mark Power z USA, od ponad 30 lat wspiera umierające dzieci. _/\_

Pytanie jest o nas…?

Czy polscy buddyści mogą zorganizować się w tym zakresie i stworzyć służbę społeczną wspierającą umierających? Na początek swoich bliskich a potem dalszych. aby wreszcie wspierać wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie i wyznanie.

Czy miłującą dobroć i współczucie, których rozwijanie, jak powtarzają nam nauczyciele, jest sercem Mahajany, możemy zaprząc do tej aktywności?

Czy mamy wystarczająco odwagi, stabilności umysłu, miłości nieuwarunkowanej aby zacząć myśleć o tym, jako osobistym wyzwaniu, służbie dla innych?

Czy widzimy w tym jednoczesną szanse wsparcia innych i własnego rozwoju?

Na początek zapraszamy zainteresowanych na warsztaty aby bliżej poznać jak robią to inni. Na tym warsztacie będą to goście z Niemiec i osoby z kraju związane z działalnością hospicyjną.

Szczegółowe informacje w załączeniu.

Prezentacje i warsztaty odbywać się będą w j. niemieckim i będą tłumaczone na j. polski. na koniec pomówimy o wnioskach dla nas. Być może wyłoni się grupa osób zainteresowana materializacją wniosków z warsztatów. Mam taką nadzieję…!

Ulotka jest dostępna również w języku angielskim.

Tagi: