Tryptyk tybetański

W sobotę 8 maja o 15.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się pokaz filmów o tematyce tybetańskiej.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić
w sobotę 8 maja 2010 r. o godz. 15.00 na spotkanie z autorami i pokaz filmów dokumentalnych

z cyklu TRYPTYK TYBETAŃSKI

autorstwa Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika

Czam czyli taniec (21 min, 2006 r.) to opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladaku, w indyjskich Himalajach. Powstał na przełomie 2005 i 2006 roku po kilku latach przygotowań i penetracji badawczych prowadzonych przez autorów w tym rejonie.

Realizacja filmu: Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony.

Producentem filmu jest ABATON inicjatywa twórcza Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa (36 min., 2006 r.) to opowieść o festiwalu opery tybetańskiej Lhamo organizowanym w Dharamsali w Indiach przez tybetańską diasporę . Przedstawia bogactwo kostiumu i masek, piękno choreografii i oryginalność muzyczną sztuki tybetańskiej.

Zdjęcia powstały podczas dorocznego festiwalu operowego Shoton w Dharamsali w 2006 roku. Honorowym gościem festiwalu był duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków XIV Dalajlama Tybetu.

Realizacja filmu: Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony.

Producentem filmu jest ABATON inicjatywa twórcza.

Z Dalajlamą w Himalajach (60 min, 2009 r.) to opowieść o niezwykłym spotkaniu z Dalajlamą w sercu Himalajów w Ladaku w Indiach. Spotkanie ma miejsce w odległej od dróg jezdnych górskiej dolinie, do której Dalajlama przylatuje helikopterem. Oczekują go mieszkańcy siedmiu himalajskich wiosek i mnisi sześćsetletniego klasztoru. Film rozpoczyna relacja z wędrówki buddyjskiego mnicha podążającego na to spotkanie, przez ponad pięciotysięczną himalajską przełęcz.

Zdjęcia do tego filmu powstały w sierpniu 2009 roku w Indiach.

Film będzie pokazywany po raz pierwszy w Poznaniu w polskiej wersji językowej.

Realizacja filmu: Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony.

Producentem filmu jest ABATON inicjatywa twórcza.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują świat widowisk azjatyckich, szczególnym zainteresowaniem darząc widowiska indyjskie i tybetańskie. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, niezależnym producentem filmowym, właścicielem firmy FILMA, tworzą filmy dokumentalne prezentujące kulturę Indii i Tybetu.

Obecnie Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik mieszkają w Indiach.

Krzysztof Renik – autor wielu publikacji na temat indyjskich i tybetańskich widowisk teatralnych i rytualnych. Opublikował m.in. książki pt.: Kathakali – sztuka indyjskiego teatru [Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 1994] i Śladem Bharaty [Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2001]. Współautor filmów dokumentalnych o widowiskach indyjskich i tybetańskich.
Obecnie korespondent Polskiego Radia w New Delhi w Indiach.

Elżbieta Dziuk – odwiedzała wielokrotnie Indie biorąc m.in. udział jako fotograf w projektach badawczych: Klasyczne widowiska Indii, Rytualne widowiska Indii, Zima w Himalajach. Jest autorką licznych wystaw fotograficznych, z których dwie stanowią artystyczną dokumentację mozaiki indyjskiego życia obrzędowego i teatralnego. Jest autorką zdjęć do filmów dokumentalnych poświęconych m. in. sztukom widowiskowym Indii. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”.

Pokaz odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przy ul. Wodnej 27 w sali audiowizualnej (II piętro)

WSTĘP BEZPŁATNY

Tagi: