Warsztaty zen w Poznaniu

Dnia 14-15 lipca w świątyni buddyjskiej Engakuin w Poznaniu odbędą się warsztaty zen, które poprowadzą Seigaku oraz Tenshin, mnisi zen soto z Japonii.

14 lipca 2012 (sobota) od 14:00 do 17:00 odbędzie się spotkanie z Seigaku Higuchi, mnichem soto zen, który obecnie prowadzi praktykę zazen w Berlinie.

ROZKŁAD DNIA

・14:00-14:10 – zen a życie w dzisiejszych czasach
・14:10-14:30 – o tym jak zostałem mnichem zen
・14:30-14:50 – podstawy treningu klasztornego w Eiheiji
・14:50-15:30 – medytacja zazen
15:30-15:50 - odpoczynek
・15:50-16:20 – jak zastosować zasady zen na co dzień
・16:20-17:00 – pytania

Seigaku (Higuchi Seitaro)
 Ur. w 1981 r. w Singapurze. Po skończeniu uniwersytetu przyjął święcenia mnisie w tradycji zen soto. Po trzyletnim treningu w Eiheiji, jednym z głównych klaszotrów zen w Japonii, praktykował również w ośrodkach w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Polsce i Niemnczech. W 2008 roku uczestniczył w sesshin z Murakamim roshi w Polsce. Obecnie mieszka z rodziną w Berlinie, gdzie prowadzi własne miesjce praktyki. Rok temu na rynku japońskim ukazała się książka autorstwa Seigaku pt. Zen a piękno naszego ciała i umysłu.

15 lipca odbędzie się pokaz oryokitempatsu, które zaprezentuje Tenshin, mnich zen z Japonii.
Terminem oryokitempatsu określa się szczegółowo określony sposób spożywania posiłku w praktyce zen. Tradycja oryokitempatsu od ponad siedmiuset lat stanowi nieoddzielną część treningu klaszotrengo mnichów zen w Japonii. Oryoki, czyli miski mnisze, otrzymuje każdy przy wyświęceniu na mnicha zen. Nie są one jednak tylko narzędziem religijnym, ale również prawdziwym dziełem sztuki.

Współczesne społeczeństwo ukierunkowane w znacznej mierze na szybkość aniżeli na precyzję często zapomina o szczegółach a tym samym uważności chwili obecnej. Moim skromnym życzeniem jest, aby dzięki uczestnictwu w pokazie oryokitempatsu każdy odnalazł w sobie przestrzeń i zdał sobie sprawę z silnego związku pomiędzy religią a sztuką. (Tenshin)

Tenshin

Urodził się w 1979 r. na wyspie Hokkaido w Japonii. W 2008 r. uzyskał stopień licencjata na Akademii Sztuk Pięknych na uniwersytecie Musashino. W 2009 r. odbył roczny trening w klasztorze Eiheiji.

Nagrody i wystawy:

2006 r. Główna nagroda sztuki współczesnej podczas wystawy TARO w Kawasaki.
2010 r. "Iwaki Art Triennnale" Fukushima.
2011 "Nomadic Circus Troupe" Muzeum Sztuki Współczesnej w Hokkaido.

Jako mnich zen a zarazem artysta Tenshin poszukuje wspólnego mianownika między religią a sztuką. Obecnie mieszka w Paryżu organizując różnego rodzaju wydarzenia wraz z przedstawicielami odmiennych kultur i religii.

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wcześniejszy kontakt pod adresem [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Tagi: