Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Względna wiedza, światowa prawda
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
Paramattha: prawda w sensie ostatecznym; prawda absolutna. Abhidhammattha Sangaha wymienia cztery paramattha dhammy; są to: citta (świadomość), cetasika (czynniki mentalne), rupa (cechy materialne) i Nibbana. Pathavi (element rozciągłości), apo (element ciekłości lub spójności), tejo (element energii kinetycznej) oraz vayo (element ruchu bądź podparcia).
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: Bodhisattwa
Doskonałość, osiągnięcie drugiego brzegu. Bodhisattwa praktykuje sześć cnót doskonałości.
Przekroczenie. Jest sześć, czasem dziesięć praktyk, które służą do przeprawienia się z tego brzegu życia i śmierci na drugi brzeg Nirwany. Paramity są fundamentem praktyki Bodhisattwy.
,,Dotrzeć na drugi brzeg'' oznacza osiągnąć Kraj Buddy dzięki stosowaniu się do różnych praktycznych metod buddyzmu. Zwykle wymienia się sześć metod, które pozwalają przenieść się ze świata narodzin i śmierci do świata Oświecenia; są to: Ofiara, Moralność, Cierpliwość, Przedsiębiorczość, Koncentracja oraz Właściwy Osąd (czyli Mądrość). Z koncepcji tej wywodzi się japońska tradycja wiosennych i jesiennych tygodni HIGAN.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
zwrot, przemiana
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
Nimitta to obraz mentalny, który powstaje w umyśle dzięki praktykowaniu określonych technik skupienia. Obraz postrzegany fizycznie na samym początku koncentracji nazywany jest obrazem przygotowawczym, parikamma-nimitia. Ciągle niestabilny i niewyraźny obraz, który powstaje, gdy umysł osiąga określony poziom skupienia, nazywa się obrazem nabytym, uggaha-nimitta. Jest to obraz mentalny. Całkowicie wyraźny i nieruchomy obraz, który powstaje przy ogromnym skupieniu, nazywa się kontra-obrazem, patibhaga-nimitta. To również jest obraz mentalny.
Hasło nie sprawdzone
Synonim: czysty i spokojny.
Jest to stan, w którym czyjś umysł jest czysty i spokojny, wolny od jakiegokolwiek zła, skalania czy niepokoju. Jest to również pierwotny stan naszej własnej natury. Ten pierwotny stan może być osiągnięty jedynie poprzez całkowite usunięcie jakichkolwiek złych i błędnych myśli.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Avici
Piekła (skr. naraka, pali: niraja, niraya) miejsca niewyobrażalnych mąk, gdzie trafia się na skutek złych działań. Czas przebywania w piekłach jest bardzo długi, jednak jest ograniczony i po wyczerpaniu negatywnej karmy możliwe jest odrodzenie się w lepszej formie istnienia. Piekła interpretuje się też jako stany świadomości.
Wyróżnia się osiem piekieł gorących, osiem zimnych, piekła przejściowe oraz piekła sąsiadujące.
Osiem gorących piekieł to:
Osiem zimnych piekieł to:
Hasło nie sprawdzone
Pięcioma fundamentalnymi warunkami namiętności i złudzenia są:
Hasło nie sprawdzone
Hasło nie sprawdzone
W buddyzmie tzw. pięć skupisk lgnięcia (skr. pancupadanakkandha) to:
Wszystkie razem, powiązane lgnięciem, tworzą nas to czym naprawdę jesteśmy to właśnie pięć skupisk. To one właśnie generują nasze myśli, emocje, idee i skłonności wszystko co tworzy nasze wyobrażenie "ja" (ego), "nasz świat".
Hasło nie sprawdzone
Obszar błogosławieństwa, dobrej pomyślności i zasług. Mieści to w sobie karmiczne założenia, że ktoś czyni dobro w oczekiwaniu nagrody. W przeciwieństwie do tego, zaawansowany buddysta powinien być poza tym stopniem. Winien być wówczas ,,obszarem szlachetności dla rodzaju ludzkiego''.
Hasło nie sprawdzone
Buddowie (w pełni oświecone istoty), Dharma (nauki Buddów) oraz Sangha (wspólnota mnichów i mniszek mogą to być zarówno święci, jak i zwyczajni ludzie, którzy wyrzekli się życia domowego i kultywują Drogę).
Hasło nie sprawdzone
Synonim: triloka.
Pod pojęciem ,,trzech światów'' rozumie się trzy poziomy istnienia w buddyjskiej kosmologii: kamaloka świat zmysłowej percepcji;
Hasło nie sprawdzone
Synonim: Mądrość.
Jest to jedna z sześciu paramit. Umysłowa zdolność, która pozwala bezbłędnie rozumieć życie oraz odróżniać prawdę od fałszu. Ten, kto osiągnął ją w doskonałym stopniu, nazywany jest Buddą. Zatem jest to najsubtelniejsza i najjaśniejsza mądrość, różniąca się od zwykłej ludzkiej inteligencji.
Mądrość, rozumienie, i przenikliwość. Jest to moc uchwycenia podstawowej zasady rzeczy. Termin ten jest często używany ze słowem dżniana, wiedzy w znaczeniu mądrości opartej na bezmiernej wiedzy poznania.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
transcendentna wiedza
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: Bodhisattwa
Stopień radości, pierwszy z dziesięciu stopni rozwoju Bodhisattwy.
Hasło nie sprawdzone
W Buddyzmie posiada to specjalne znaczenie uwarunkowania lub okolicznościowej przyczyny sposobności czy wydarzenia. W przeciwieństwie do ???, hetu jest najbliższą, bezpośrednią przyczyną. Przykładem hetupratjaji lub przyczynowości, jaki jest często stosowany, jest ten, w którym pratjaja jest korzystną glebą dla hetu jako ziarno. Przyczynowość stosowana jest również dla oznaczenia pokrewieństwa, powiązania przyczynowego.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
prostak, nieokrzesany
Hasło nie sprawdzone
W przeciwieństwie do samsary, ciągłego koła narodzin i śmierci, które jest tym brzegiem, przeciwległy brzeg znajduje się poza strumieniem dharmy, który płynie pomiędzy tym a drugim brzegiem. Jest to osiągnięcie Stanu Buddhy.