Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: Bodhisattwa
Transcendentna inteligencja, dziewiąty stopień rozwoju Bodhisattwy.
Hasło nie sprawdzone
Nazwa systemu świata, w którym żyjemy. Oznacza to zdolny do zniesienia, ponieważ istoty z tego świata są zdolne do wytrzymania wielu cierpień.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: Therawada, Arahat
'Raz powracający', jeden z czterech owoców życia ascetycznego w tradycji Theravady.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Synonimy: spokój, niewzruszoność, medytacja
Błogostan powstający ze skupionego stanu umysłu.
Nie powinno to być uważane za bycie całkiem bez uczuć czy emocji i bycie nieporuszonym wobec niedoli kogoś innego. Ten spokój ma raczej znaczenie bycia w równowadze bez względu na to jakie jest zamieszanie. Jest to nieporuszoność biegłego lekarza w czasie krytycznej sytuacji. Odczucia litości i współczucia nie sa obecne, ale stają się raczej bodźcami do większej konstruktywnej działalności niż do płaczu, zawodzenia i biadolenia.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Ogólność, cechy wspólne wszystkim uwarunkowanym rzeczom, takie jak nietrwałość, cierpienie, pustka i bezjaźniowość.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: samadhi
Synonim samadhi, lecz z naciskiem na całkowite utożsamienie podmiotu z przedmiotem medytacji.
Hasło nie sprawdzone
Synonimy: doskonały wgląd, słuszne poglądy, rozumienie czterech szlachetnych prawd
Pierwsza z ,,wiedzy czterech szlachetnych prawd''. W ogólnym zastosowaniu tego określenia w tej sutrze, są to poglądy oparte na naukach Patriarchy i Buddhów. Są to szlachetne, prawdziwe poglądy raczej niż nasze własne koncepcje tego co słuszne. To jest prawowierna Dharma.
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
Obserwowanie, badanie, chwytanie, określanie wszelkich zjawisk istnienia jako nietrwałych, pełnych cierpienia i nieosobowych, co poprzedza rozbłysk czystego wglądu.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Istnienie zjawiskowe, świat zmian i cierpienia.
W sanskrycie samsara. Odnosi się to do ciągłego cyklu śmierci i odradzania się na sześciu ścieżkach: bogów, ludzi, asurów, zwierząt, głodnych duchów oraz istot w piekłach.
Niekończący się ciąg kolejnych narodzin i śmierci, wiodący od przeszłości przez teraźniejszość ku przyszłości przez sześć sfer złudy: Piekła, Głodnych Duchów, Zwierząt, Aśura czyli Walczących Duchów, Ludzi oraz Nieba. Jedynie przez Oświecenie można wyzwolić się z tej wiecznej wędrówki. Ci, którzy się uwolnili, nazywani są Buddami.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Potrójny Klejnot, Bhiksiu
Społeczność uczniów Buddy, którzy porzucili życie rodzinne i otrzymali tradycyjne wyświęcenie, według procedury ustanowionej przez Buddę.
Składa się z mnichów, mniszek oraz świeckich wyznawców obojga płci. We wczesnym okresie należeli do niej jedynie bezdomni bracia oraz mniszki. Później, gdy powstała mahajana, mnisi oraz ludzie świeccy, którzy pragnęli zostać bodhisattwami, zaczęli łączyć się w Braterskiej Wspólnocie. Jest to jeden z Trzech Skarbów buddyzmu.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Potrójny Świat
Trzecia z trzech sfer. Charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek formy w ogóle. Zamieszkują ją wyżsi bogowie i mędrcy.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Potrójny Świat
Druga z trzech sfer. Charakteryzuje się obecnością formy, ale brakiem pragnienia. Zamieszkują ją liczne boskie istoty różnego stopnia i rodzaju.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Potrójny Świat
Najniższa w trzyczęściowym podziale świata. W jej obręb wchodzą istoty od piekieł aż do sześciu pierwszych sfer bogów i charakteryzuje się obecnością niskich pragnień. Obejmuje sferę ludzi.
Hasło nie sprawdzone
Komentarz znanego mistrza, który omawia i wyjaśnia nauki Buddy.
Hasło nie sprawdzone
Synonimy: pustka, próżnia
Siuńjata, czyli Pustka (inaczej: niesubstancjonalność) jedno z fundamentalnych pojęć buddyzmu, jest często mylnie rozumiane jako ,,pusta przestrzeń'', np. kiedy mamy piłkę, uważamy, że jest ona w środku pusta i w podobny sposób próbujemy zrozumieć Siuńjatę.
Tymczasem w kontekście dharmy, Pustka oznacza bezjaźniowość, brak trwałej istoty rzeczy. Innymi słowy mówiąc, Pustka oznacza nietrwałą i zmienną naturę wszystkich zjawisk w światach samsary.
Wgląd w Pustkę własnego ,,ja'' jest ważnym etapem na drodze praktykującego Dharmę.
Istnieje kilka znaczeń tego terminu. Jednym jest to, że ktoś opróżnia umysł, tak, że jest on całkowicie cichy i przez to nie myśli o niczym. Szósty Patriarcha określił to jako zwodniczy, wypaczony pogląd. Pustka, tak jak stosowana jest tutaj, odnosi się do umysłu podobnego do pustki przestrzeni, w której mogą być zawarte wszystkie rzeczy, jednakże nie ma tam ani jednej rzeczy do której jest się przywiązanym. Nieograniczona przestrzeń reprezentuje szerokość serca i umysłu danej osoby w odniesieniu do wszystkich spraw. Odnosi się to do wielkości spokoju umysłu danej osoby, który nie jest nigdy wzburzony przez jakieś wrodzone lub nabyte przywiązanie.
Hasło nie sprawdzone
Składniki całej psycho-fizycznej istoty, którą błędnie traktujemy jako osobowość. Skandhy składają się z nieosobowych elementów zwanych dharmami. Pięcioma skandhami są:
Pięć skandh czyli składników albo skupisk, składających się na inteligentne życie:
Hasło nie sprawdzone
Synonimy: postanowienie, kszamajati
W znaczeniu etymologicznym, skrucha jest zazwyczaj traktowana jako transliteracja kszamy, a postanowienie jako jej tłumaczenie tak więc obie oznaczają skruchę. W potocznym posługiwaniu się tym terminem, w jego zwykłym połączeniu skrucha postanowienie, niesie on znaczenie żałowania za błędy lub ubolewania nad popełnionym złem. W jego specjalnym zastosowaniu w Buddyzmie, które Szósty Patriarcha wykłada w rozdziale VI, skrucha i postanowienie niosą swoje własne odmienne i ważne znaczenia. Skrucha jest zarówno uznaniem jak i żałowaniem swoich błędów. Uznanie oznacza, że dana osoba jest w pełni świadoma bycia w błędzie. Dlatego też nazywamy to skruchą. Co do postanowienia, to w Buddyzmie niesie ono więcej znaczenia niż po prostu żałowanie. Jego akcent spoczywa na serdecznym postanowieniu nie popełniania tych błędów nigdy więcej. Szósty Patriarcha głosi, że dopóki nie zostanie całkowicie zamanifestowany ten ostatni aspekt, wówczas ktoś wciąż jest nieświadomy i pogrążony w ułudzie. Tak więc ilekroć skrucha używana jest sama, niesie ona znaczenie skruchy i postanowienia.
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
Synonim: Zdobywca strumienia.
Zobacz też: Arahat
Hasło nie sprawdzone
Stan bycia niezmąconym, niezmieszanym, i w cichej radości. Całkowita nieobecność zbytecznych rzeczy w umyśle. Jest to bycie świadomym bez podniecenia. Jest to praktyka skierowana ku wyzwoleniu ale jest czasami mylona z nirwaną.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
'Ten-co-wkroczył-w-strumień', pierwszy z czterech owoców życia ascetycznego w tradycji Theravady.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Pierwotnie stupy były pomnikami wznoszonymi ku pamięci historycznego Buddy i innych świętych. Są charakterystycznym wyrazem buddyjskiej architektury.
Budowle lub kopce, które zawierają relikwie (śarira) i inne pozostałości, takie jak zęby, kości itd., mędrców, Bodhisattwów i Buddów.
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
Zobacz też: Anagamin
,,Czyste krainy'' to grupa sześciu niebios należących do świata formy, gdzie odradzają się jedynie ,,nigdy niepowracający'' i gdzie osiągną oni stan arahata i nibbanę.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Zobacz też: Budda
Jeden z tytułów Buddy.
Sugata (tyb. bde.gshegs.pa): przydomek Buddy. Główne cechy Sugatów:
Hasło nie sprawdzone
Język: pali
'Zerowe' cykle świata.
Hasło nie sprawdzone
Klasyczne dzieła, ale zwykle częściej stosowane w sanskrycie w odniesieniu do kazań Buddhy. W chińskim zastosowanie tego terminu jest szersze i obejmuje dzieła mędrców.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Swoista natura, zarówno w znaczeniu swoistej substancji stanowiącej podłoże indywidualnego bytu, jak i 'takości', istoty danego istnienia.
Hasło nie sprawdzone
Język: sanskryt
Jednostkowość, indywidualne cechy odróżniające jedną z klas istnienia od innych.
Hasło nie sprawdzone
Synonim: własna natura.
W chińskim: czyjaś wrodzona natura lub czyjaś naturalna natura. Słowo naturalny jest tutaj używane w podstawowym znaczeniu pierwotnego stanu. Dojście do tego naturalnego stanu poprzez uwolnienie się z wszelkich pęt przywiązań i skalań, jest jednym z ważnych punktów tej sutry.
Hasło nie sprawdzone
Zobacz też: Dziesięć Paramit, Bodhisattwa
Paramita w buddyzmie "przekroczenie" praktyka, albo cnota, pozwalająca na osiągnięcie oświecenia i przejście do nirwany.
Sześć Paramit (skr.; tyb. Pha Rol Tu Phjin Pa) oznacza dosłownie wyjście poza, to co osiąga drugi brzeg, jest tłumaczone na język polski również jako Sześć doskonałości.
Sześć Paramit:
Dana (skr., pali) dar, jałmużna, ofiara.
Trzy rodzaje szczodrości (dawania):
Śila (skr.) zobowiązania, przykazania
Praktykowanie dyscypliny oznacza:
Kśanti (skr.; pali: khanti) cierpliwość
Trzy aspekty cierpliwości:
Wirja (skr.; pali: wirija); siła woli, energia
Wirja jest identyczna z szóstym członem Szlachetnej ośmiorakiej ścieżki.
Dhjana (skr.; pali: dźhana; chin. chan-na lub chan; jap. zenna lub zen) medytacja
Kolejne stopnie medytacji to:
Pradźńa (skr.; pali: pańńa; jap. hannya) mądrość
Pradźńa w najgłębszym sensie oznacza mądrość nie intelektualną, intuicyjną, pochodzącą z doświadczenia wglądu w naturę umysłu. Uzyskuje się ją poprzez studiowanie dharmy, rozważanie jej i praktykę medytacji. Polega na zrozumieniu, że wszystkie przedmioty postrzegane przez nasze zmysły są pustymi formami, są pozbawione substancji.
Na głębszym poziomie zrozumienia dostrzega się, iż w każdej z sześciu paramit zawierają się wszystkie pozostałe.
Hasło nie sprawdzone
Synonim: widżniany.
Sześcioma zmysłami jest sześć jakościowych spostrzeżeniowych funkcji, tj. widzenie, słyszenie, wąchanie, smakowanie, dotykanie, i tworzenie pojęć, wypełniane przez właściwy organ w odpowiedzi na bodźce.
Hasło nie sprawdzone
Sześć światów w buddyzmie:
Niekończąca się i pełna cierpienia wędrówka istot w świecie samsary to właśnie odradzanie się w sześciu światach. To w jakim świecie aktualnie przebywamy uwarunkowane jest naszym działaniem, czyli karmą. Wyjście poza cierpienia samsary jest możliwe jedynie ze świata ludzi dla istot, które osiągnęły oświecenie i są buddami.
Doktryna sześciu światów jest albo interpretowana dosłownie, albo jako przenośne określenia stanów ludzkiego umysłu.