Eido Tai Shimano Roshi

Eido Tai Shimano Roshi Eido Tai Shimano Roshi urodził się 1 października 1932 roku na przedmieściach Tokio. Swoją praktykę rozpoczął w Empuku-ji, świątyni Rinzai Zen, której opatem był Czcigodny Kengan Goto. Tam został wyświęcony otrzymując imię Dharmy Eido. Imię to jest kombinacją pierwszych sylab dwóch wielkich patriarchów Zen - Eisai z tradycji Rinzai i Dogena z tradycji Soto.

Przed ukończeniem 20 tego roku życia Eido Shimano wstąpił do klasztoru Heirin-ji w pobliżu Tokio, znanym z surowego stylu Rinzai Zen. Po upływie dwóch lat udał się do Ryutaku-ji, by kontynuować swoją praktykę pod kierunkiem Roshiego Soena Nakagawy. Tam też spotkał Nyogena Senzakiego, podczas jego krótkiej wizyty w Japonii. Senzaki mieszkał na stałe w Ameryce.

Spotkanie to wywarło na Roshim ogromne wrażenie i miało wielki wpływ na dalsze koleje jego życia. W niedługim czasie, za sugestią Soena Nakagawy, Eido Roshi wyjechał do Ameryki. W ten sposob podzielił swą scieżkę życiową z Nyogenem Senzakim.

W 1960 roku przybył na Hawaje by prowadzić grupę Zen w Honolulu. Cztery lata później przybył do Nowego Jorku i przejął zarządzanie Zen Studies Society. Celem Zen Studies Society było adaptowanie Buddyzmu Zen do kultury Zachodu. W tym czasie organizacja ta miała jedynie nazwę bez żadnych posiadłości ani też rzeczywistej działalności.

Jako buddyjski mnich nauczanie Zen rozpoczął w swoim mieszkaniu. To było jego pierwsze zendo. Osiem lat pózniej zostało oficjalnie otwarte New York Zendo Shobo-ji na Manhattanie.

W 1972 roku otrzymał przekaz Dharmy od Roshiego Soena Nakagawy.

4 lipca 1976 roku zadedykowany został klasztor Zen pod nazwą International Dai Bosatsu Zendo Kongo-ji położony w górach Catskill w stanie Nowy Jork, gdzie do dziś przybywają studenci z całego świata.

Eido Roshi nie poprzestaje na nauczaniu w dwóch ośrodkach. Podróżuje do krajów Azji i Europy, wydał wiele książek, pisze artykuły, daje wykłady i tłumaczy dawnych mistrzów Zen . Jego sposób nauczania jest surowy a jednocześnie piękny w swojej prostocie. Przez lata Eido Roshi ofiarowuje najwspanialszy dar jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi.

Zobacz również:


Opublikowane za zgodą (C) 2009 The Zen Studies Society
Fotografia: Genju Joe Gaffney
Opracowanie: Karyo Elżbieta Roszczenko i Janusz Roszczenko
Bibliografia: NAMU DAI BOSA - A transmission of Zen Buddhism to America

Eido Tai Shimano Roshi