Harada Tangen Roshi

"Mój nauczyciel [Daiun Roshi] powiedział mi: 'Ty sam, nadal jesteś żywy, więc możesz na zawsze podążać ścieżką dawania. Możesz stopniowo i konsekwentnie ofiarować swoje życie, aby ocalić innych.' Nawet po śmierci tego ciała, pierwotne życie trwa. Jest coś, co nie umiera. Mój nauczyciel powiedział mi, że jeśli pragnę naprawdę zrozumieć życie, wieczne życie, wówczas będzie to wymagało całej determinacji i całego wysiłku, jaki jestem w stanie z siebie wydobyć. Bez determinacji i wysiłku umysłu skupionego na jednym nie będziecie w stanie poznać prawdy. Nie będziecie w stanie znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie, na swój problem. Nie urzeczywistnicie prawdy, jeśli wasz cel nie jest jasny, a wasza praktyka jest słaba. Jeśli będziecie myśleli o granicach tego ile możecie z siebie dać, nie uda wam się. Musicie kontynuować, ciągle kontynuować to jedno działanie. Powiedział mi to, co mówię wam teraz, że wasze postanowienie musi być absolutne, musicie być przygotowani, aby wytrwać w zdeterminowanym wysiłku. Wiedziałem, że wtedy będę w stanie to urzeczywistnić. Czy wy to urzeczywistnicie?

Nie twierdzę, że to było dla mnie zawsze łatwe. Podjąłem potężny wysiłek, tak jak wy. Jednak pozostałem ze swoją praktyką - jednym sposobie praktyki - i nie pozwalałem sobie na żadne wymówki. Nie pozwalałem na to, by praktyka wygasła na skutek uczuć czy zniechęcenia. Bywało ciężko. Zdarzało się, że myślałem, że tego nie przeżyję. Ale zostałem ze swoją praktyką, bez względu na wszystko. I właśnie to, każdy z was musi zrobić. Bywały okresy, kiedy nie mogłem oddychać. Bywały takie, kiedy miałem ciemno przed oczami. I takie, kiedy myślałem, że odchodzę. Ale nawet wtedy nie dopuszczałem do siebie swoich starych, skupionych na "ja", wzorców zachowań. Nie próbowałem dostosować praktyki do siebie, by robić ją na swój sposób. Trzymałem się tej prostej praktyki, która była mi dana.

Nie mogę jeszcze bardziej podkreślić krytycznego znaczenia utrzymania praktyki bez względu na wszystko. Nie są potrzebne żadne zmiany, żadne korekty. Nie są potrzebne kalkulacje. Przeszedłem przez te same rzeczy, przez które wy przechodzicie teraz, więc z własnego doświadczenia mogę wam powiedzieć, co powinniście zrobić. Musicie oddać temu swoje życie i nie dopuszczać niczego - żadnych myśli, idei, póz. Wasze 'tak' musi być otwarte. Wasza postawa musi być jak stal. Nawet jeśli niektórzy ludzie wydają się być błogosławieni i radośni, nie oznacza to, że osiągnęli prawdziwy spokój umysłu, czy też, że wy osiągnięcie prawdziwy, głęboki spokój umysłu w takich okolicznościach. Zapytajcie więc sami siebie: czy rzeczywiście będziecie tacy, bez względu na wszystko?"

Źródło: https://buddhismnow.com/2018/03/23/the-depth-of-truth-is-bottomless-by-h...

Zobacz również:
- https://www.youtube.com/watch?v=AnUVRt6wNjE
- https://www.youtube.com/watch?v=jwz2DBW2BPI
- https://www.youtube.com/watch?v=n7wjD3HJsUE

Przekłady teisho na język angielski, w wersji audio, znajdują się poniżej.